İsrail'den Suriye'deki cihatçı örgütlere silah temini

İsrail'den Suriye'deki cihatçı örgütlere silah temini
İsrail'den Suriye'deki cihatçı örgütlere silah temini
Lübnan merkezli El Ahbar gazetesinin ulaştığı belgelerde, İsrail'in Suriye'deki cihatçı örgütlere silah sattığı ortaya çıktı.

RADİKAL – Lübnan merkezli El Ahbar gazetesi, İsrail Savunma Bakanlığı’nda çalışan görevlilerin bilgisayarlarından hackerların ele geçirdiği gizli belgelerin içeriğini yayımladı. Belgelerde, İsrail’in Suriye’de çatışan cihatçı örgütlere silah sattığı ortaya çıktı.  

Middle East Eye’ın haberine göre, hackerlar belgeler, transkriptler, telefon numaraları, adresler ve gizli dosyaları ele geçirdi. Gazete , hackerların, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya en yakın Dürzi yetkili olan Mandi Safdi’nin bilgisayarına erişim sağladığını ve telefonunu dinlediğini de aktardı. Safdi’nin aylar boyunca izlenmesi ve dinlenmesinin ardından, Lübnan ve Suriyeli yetkililerin bir kısmının da İsrail’le işbirliği içinde olduğu ortaya çıktı.

İsrailli yetkililerin, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun bombardıman yapacağı bölgeleri de cihatçı gruplara haber verdiği bilgiler arasında.

İsrail Suriye'de yaralanan 1600 militanı tedavi etti

HİZBULLAH KONUSUNDA DA İŞBİRLİĞİ

Suriyeli cihatçılarla işbirliğinin yanı sıra, belgelerde söz konusu örgütler, Lübnan ve İsrailli yetkililer arasında Hizbullah üyelerinin yerleri konusunda da bilgi alışverişi yapıldığı görüldü. El Ahbar, belgeleri zaman içinde yayımlayacağını duyurdu.

Robert Fisk: ABD'nin Nusra'ya desteğinin kanıtları var

Son aylarda İsrail’in, başta El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi militanları olmak üzere birçok cihatçı gruba mensup militanı sınırdan alıp hastanelerde tedavi ettiği yönünde haberler basında yer buluyor. Geçen yıl da Birleşmiş Milletler tarafından yayımlanan bir raporda, Nusra militanlarıyla İsrailli yetkililerin sınırda iletişim halinde olduğu vurgulanmıştı.

Nasrallah: Bu bir varlık savaşı

Ambulansa 'Nusra militanı taşıyor mu' kontrolü

Robert Fisk: Esad dört yılda nasıl ayakta kaldı?