İsrail'den Türkiye açıklaması

İsrail'den Türkiye açıklaması
İsrail'den Türkiye açıklaması
İsrail Dışişleri Bakanlığı Direktörü Dore Gold, İsrail-Türkiye ilişkileri hakkında açıklamalarda bulundu. Gold, 'Çok uzak olmayan bir tarihte İsrail ve Türkiye'nin yeniden ilişki kuracağı konusunda umutluyum' ifadesini kullandı.

RADİKAL - İsrail, Türkiye ile ilişkilerin yakın gelecekte yeniden kurulması konusunda "umutlu". Jerusalem Post'a konuşan İsrail Dışişleri Bakanlığı Direktörü Dore Gold, Ankara-Tel Aviv ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Haziran ayında Roma'da Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile gizli görüşmeler gerçekleştirdiği ortaya çıkan Gold, "Çok uzak olmayan bir tarihte İsrail ve Türkiye'nin yeniden ilişki kuracağı konusunda umutluyum" dedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, "Bölgesel gelişmeler ve tehditlerin Ankara'yı bazı değişikliklere zorladığını" öne süren Gold, "Türkiye'nin etrafındaki stratejik çevre, 2-3 yıl öncesine göre çok daha karmaşık. Buna IŞİD'in sadece Suriye'ye değil Türkiye'ye de bir tehdit olarak ortaya çıkmasını, İran'ın gücünü artırmasını ve bu durumun hem İsrail hem de Türkiye için bir sorun olmasını örnek gösterebiliriz" diye konuştu.

'İsrail, İran'a saldırmayı planladı'

Gold, "Ancak her şey zaman alır" diyerek, uzlaşma sürecinin çok hızlı ilerlememesinin doğal olduğunu ifade etti.

'ÇIKARLARIMIZ ÖRTÜŞÜYOR'

İsrailli yetkili, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın iktidarda olduğu bir Türkiye ile ilişkilerin kurulup kurulamayacağına" ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi:

"Ülkelerin en nihayetinde, çıkarlarına göre hareket ettiklerini düşünüyorum. Ve bence Türkiye ile İsrail'in de örtüşen önemli çıkarları var."

Financial Times: İsrail, petrolünün yüzde 77'sini Kürtlerden alıyor

Jerusalem Post, Mavi Marmara baskınının ardından ilişkilerin bozulduğu İsrail'le yakında anlaşma sağlanacağını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay'ın geçen haftaki sözlerini de hatırlattı.

Hamas İsrail'e ait İHA'yı ele geçirdi

İsrail: Hamas'la müzakere yapmıyoruz

İsrail polisi Mescid-i Aksa'da ateş açtı