İsrail'den 'Üçüncü İntifada önlemleri'

İsrail'den 'Üçüncü İntifada önlemleri'
İsrail'den 'Üçüncü İntifada önlemleri'
İsrail ordusunun Gazze Şeridi sınırındaki kuvvetlerine 2 birlik takviye etme kararı aldığı bildirildi. İsrail güvenlik kabinesi, 'polise istediği zaman Kudüs'teki yolları kapatma yetkisi verilmesi' gibi olağanüstü kararlar açıkladı.

RADİKAL - İsrail ordusu, Gazze Şeridi sınırında yaşanan güvenlik olayları nedeniyle bölgede konuşlu güçlere 2 birlik takviye kuvvet eklemeyi kararlaştırdı. Kudüs'e de askeri takviye yapılacağı bildirildi. 

Filistin topraklarında son dönemde yaşanan gerginlik sıklıkla 'Üçüncü İntifada' diye anılmaya başlanırken, İsrail güvenlik kabinesi, "polise istediği zaman Kudüs'teki yolları kapatma yetkisi verilmesi" gibi olağanüstü kararlar açıkladı. İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Akşam toplanan güvenlik kabinesi terör dalgasına karşı bir dizi ek tedbir alınmasını onayladı" ifadesi kullanıldı.

Hamas: Bu gerçek bir İntifada

Buna göre, İsrail polisi "güvenlik mülahazası" ile istediği zaman Kudüs'te yolları kapatabilecek ve istediği alanları kuşatma altına alabilecek. İsrail'e karşı saldırı düzenleyenlerin evlerinin yıkılmasına ek olarak, yıkılan bu evlerin yerine hiçbir şekilde inşaat yapılmasına izin verilmeyecek ve saldırı düzenlediği iddia edilen kişilerin tüm mal varlıklarına el konulacak. Buna ek olarak bu kişilerin Kudüs'te ikamet etmelerine imkan tanıyan "Kudüs kimlikleri" iptal edilerek, Kudüs'te yaşama hakları ellerinden alınacak.

İsrail askerleri bir Filistinliyi daha öldürdü

Güvenlik kabinesinin onayladığı kararlardan biri de İsrail polis kuvvetlerinin artırılması. Bu kapsamda Kudüs'teki toplu taşıma araçlarında 300 ek güvenlik görevlisi görevlendirilecek. Şehirlerde ve yollarda polise ek olarak askerlerin de görev almasının önü açılırken, Batı Şeria'yı çevreleyen duvar ve tellerin etrafındaki "hassas alanlarda" acil durumlarda askerlerin konuşlandırılabileceği bildirildi.

İsrail polisi bir Filistinliyi daha öldürdü

Ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun, Batı Şeria'nın El Halil şehrinin güney bölgesi de dahil, ayrım duvarının henüz tamamlanmayan kısımlarının bitirilmesi talimatı verdiği açıklandı.

İsrail askerleri üç Filistinli çocuğu öldürdü

Öte yandan, İsrail güvenlik kabinesinin son durumla ilgili ek konuları görüşmek üzere bugün öğleden sonra yeniden toplanacağı kaydedildi.

İsrail polisinden yapılan açıklamaya göre, Kudüs ve Raanana kentlerinde dün Filistinliler tarafından gerçekleştirilen 4 saldırıda 3 İsrailli öldü, 22 kişi yaralandı. Saldırıları düzenlediği ifade edilen Filistinlilerden de biri polis tarafından vurularak öldürüldü, diğer dördü ise yaralı olarak gözaltına alındı. Akşam saatlerinde Batı Şeria'nın Beytüllahim şehrinde İsrail askerleri tarafından vurulan bir Filistinli daha yaşamını yitirdi. 

İsrail Filistinli çocukları öldürdü

Yahudi yerleşimcilerin, geçen ağustos ayının başında Nablus'ta Filistinli bir ailenin evini kundaklamasıyla fitili ateşlenen ve Mescid-i Aksa'ya yönelik baskınlarla tırmanan gerginlik, son günlerde İsrail'de ağırlıklı olarak Filistinlilerin yaşadığı şehirlerle Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösterilerle ciddi boyutlara ulaştı. Ay başından bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı son olaylarla 29'a yükseldi. Olaylarda 6 da İsrailli öldü.

Eylemci kılığına giren İsrail askerleri Filistinli genci linç etti

Mescid-i Aksa'nın da içinde bulunduğu Doğu Kudüs ile Batı Şeria, 1967'den beri İsrail tarafından işgal altında tutuluyor. İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre buralardaki Yahudi yerleşim yerlerinin tamamı illegal kabul ediliyor. (AA)

İsrail'in öldürdüğü çocuk toprağa verildi