İsrail'e karşı Filistin'e kritik koz

İsrail'e karşı Filistin'e kritik koz
İsrail'e karşı Filistin'e kritik koz
Filistin'e 'üye olmayan devlet statüsü' bugün BM'de oylanacak. Bu statüyle Filistin, İsrail'e karşı Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gitme şansı elde ediyor.

BM Genel Kurulu, Filistin’in ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü talebini bugün New York’ta oylamaya hazırlanırken, birçok ülkenin ‘evet’ oyu vereceğini açıklaması İsrail’i alarm durumuna geçirdi. Fransa, İsviçre, İspanya, Portekiz, Norveç ve Danimarka art arda yaptıkları açıklamalarla Filistin’in talebine destek vereceklerini duyurdu. İsviçre Federal Konseyi, gözlemci devlet statüsüyle İsrail ve Filistin arasındaki barış görüşmeleri çerçevesinde 2 devletli çözümün yeniden gündeme geleceğini belirtti. Almanya ve Kanada ‘hayır’ oyu vereceğini, Britanya ise Fiilistin barış masasına geri dönerse talebi destekleyebileceğini bildirdi.
Fransa’ya tepki 

27 AB üyesinden 11’inin ‘evet’ oyu vermesi beklenirken ABD, Fransa’ya tepki gösterdi. Dışişleri Sözcüsü Victoria Nuland, “En eski müttefikimizle bu konuda anlaşmazlık yaşadığımız açık. Onlar da bunu biliyorlar. Ama elbette ki bu onların bağımsız kararı” dedi. ‘Hayır’ oyu vereceklerini yineleyen Nuland “Filistin ve İsrail halklarının, yan yana barış içinde yaşayacakları iki devletli bir politikaya odaklanmış durumdayız. Bu adım ise Filistin’i bu aşamaya yakınlaştırmıyor” diye konuştu. Nuland ayrıca Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Britanyalı mevkidaşı William Hague’la görüştüğünü söyledi. ABD, Filistin’e ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü verilmesinin barış görüşmelerinin yeniden başlamasını engelleyeceğini savunuyor. Filistin halen BM’de kalıcı gözlemci statüsüne sahip. Filistin’in talebinin onaylanması için 192 üye devletin çoğunluğunun ‘evet’ demesi gerekiyor. BM Genel Kurulu’na talebi uzun süredir bu konuda girişimlerini sürdüren Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas bizzat verecek. Abbas, ilk olarak geçen yıl eylülde BM Genel Konseyi’ne ‘BM üyesi ülke’ başvurusunu iletmiş, ancak ABD’nin vetosu nedeniyle girişim sonuçsuz kalmıştı. Filistin’in geçen yıl sonunda BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) ‘devlet’ olarak kabul edilmesinin ardından İsrail, Filistin’e yardımları bir süre askıya almıştı. ABD ise Filistin’i devlet olarak tanıyan bir kurumun finanse edilmesini yasaklayarak UNESCO’ya mali yardımı durdurmuştu. Aynı durumun BM için de geçerli olabileceği belirtiliyor. Bugünkü oylamaya Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da katılacak.
İsrail’in savaş suçu korkusu 

Filistin Kurtuluş Örgütü Yürütme Kurulu üyesi Hanan Aşravi, “130 ülkenin Filistin lehine ‘evet’ demesini bekliyoruz” dedi. Son durum talebin büyük ihtimalle kabul edileceğini gösteriyor. Bu statü Filistin’e BM kurumlarının ve muhtemelen Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin kapısını da açacak. Filistin’in bu statüyü İsrail’e savaş suçu davası açmak için kullanması ihtimali İsrail’in müttefiklerini endişelendiriyor. Filistinli yetkililerden Hanan Aşravi, böyle bir adım atılmaması konusunda başta Britanya olmak üzere birçok ülkeden baskı gördüklerini, ancak hiçbir taahhütte bulunmadıklarını söyledi. İsrailli bakanlar 1993 tarihli Oslo Barış Anlaşması’nı askıya alma tehdidinde bulunurken ABD de Filistin’e 200 milyon dolarlık yardımın durdurulabileceğini belirtiyor. İsrail hükümet sözcüsü Ilana Stein, Filistin bu statüyü gerilimi tırmandıracak bir adıma dönüştürmezse cezai bir yaptırıma başvurmayacaklarını söyledi. Daha önce talebe mesafeyle yaklaşan Hamas lideri Halid Meşal ise, geçen hafta Abbas’ı aramış ve taviz verilmemesi şartıyla girişime destek verdiklerini bildirmişti. İsrail’in son Gazze operasyonuyla bu oylamayı ertelemeyi amaçladığı belirtilmişti.

İsrail askerleri Lübnan’a girdi
 
İsrailli askerler, dikenli telleri aşarak Lübnan topraklarına girdi. Lübnan Ulusal Haber Ajansı, 11 İsrail askerinin dün sabah 8 civarında sınırdaki dikenli telleri aşarak 10-15 metre ilerlediklerini belirtti. Dikenli teller ‘mavi çizgi’ üzerinde yer almazken, Lübnan ordusu ve BM arabulucuları olay üzerine alarma geçti. BM, İsrail güçlerinin Lübnan’dan çekilmesinin ardından 2006’da iki ülke arasında sınır olarak bir ‘mavi çizgi’ oluşturmuştu. (BEYRUT/ EL AKHBAR)

Gazze’ye hayat verecek iki konuda anlaşmazlık sürüyor 
İsrail’in Gazze’ye düzenlediği ve 176 Filistinlinin öldüğü operasyonun ardından Kahire’de Hamas ile vardığı ateşkese rağmen bazı konularda anlaşmazlığın hâlâ çözülmediği ortaya çıktı. “Operasyon ve ateşkesle tüm amaçlarımıza ulaştık” diyen İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, “Gazzeli balıkçıların deniz milinin arttırılması, sınır kapılarında bekleyecek polislerin kim olacağı konularında mutabakat sağlanamadı. Biz Abbas yönetiminin polisleri atamasını istiyoruz, tampon bölge konusunda da hâlâ anlaşamadık” diye konuştu. Anlaşmanın sürdürülebilir olup olmadığı yönündeki soruya İsrail sözcüsü, “Bunu kimse bilemez, ancak zaman gösterecek” cevabını verdi. Öte yandan İsrail Deniz Kuvvetleri dün Gazze sahili açıklarında 5’i aynı aileden toplam 6 Filistinli balıkçıyı gözaltına aldı. Gazze’ye son operasyonda 500 ev tamamen yıkılmış, 1000 ev hasar görmüş, toplam zarar 1.2 milyar doları bulmuştu. )(KUDÜS/AA)

Muhalifler füzeyle uçak düşürdü 
Suriye’de muhalifler önceki gün orduya ait bir helikopteri ilk defa karadan havaya füzeyle düşürdükten sonra dün de bir uçağı yine füzeyle vurdu. Halep’teki görgü tanıkları Dar el Ezza’da uçağı düşüren muhaliflerin paraşütle atlayan pilotlardan birini de rehin aldığını belirtti. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, uçağın Türkiye sınırına 15 kilomtre mesafede düştüğünü duyurdu. Muhaliflerin 24 saat içinde hem helikopter hem de uçak düşürmesi yeni ve gelişmiş silahlar edindiklerini gösteriyor. Başkent Şam’da Hıristiyanların ve Dürzilerin yoğun olduğu Caramana semtinde patlayıcı yüklü araçlarla düzenlenen saldırılarda ise 54 kişi öldü, 120’yi aşkın kişi yaralandı. (ŞAM/AP-BBC)