İsrail'e yerleşim notası

İsrail'e yerleşim notası
İsrail'e yerleşim notası

Gazze sınırında görevli İsrail askerleri, moral ziyareti için gelen bir Hasidikle beraber dans etti.

İsrail'in Filisitin'e 'yeni yerleşim cezası' kesmesi AB'yi kızdırdı. Britanya ve Fransa, İsrail büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı'na çağırdı.

PARİS - KUDÜS - İsrail’in BM’de Filistin’e ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsü verilmesine misilleme olarak işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te 3 bin yeni yerleşim inşa planına tepki büyürken, Britanya ve Fransa dün İsrail büyükelçilerini dışişleri bakanlığına çağırdı. İki ülkenin yerleşim planına dair rahatsızlıklarını elçilere ilettiği belirtildi. Haaretz’e konuşan Avrupalı diplomat, iki ülkenin İsrail elçilerini çekebileceğini ve olası yaptırımlarla ilgili beraber çalıştıklarını söyledi. Diplomat, “Bu kez sadece kınama olmayacak. İsrail’e karşı gerçekten eyleme geçilecek. Londra yerleşim kararına çok öfkeli” dedi. Britanya Dışişleri’nin açıklamasında ise İsrail’e ‘planı gözden geçirmesi aksi halde güçlü tepki verileceği’ uyarısı yapıldı. Bir Fransız diplomat da elçinin çekilmesi kararı alınmadığını ancak bunun görüşüldüğünü belirtti. Nitekim Fansa Cumhurbaşkanı François Hollande dünkü açıklamasında, ‘İsrail’e karşı yaptırım mantığı içine girmek istemediklerini’ söyledi. Avrupa ’nın tepkisi Fransa ve Britanya ile sınırlı kalmadı. İsveç dün İsrail elçisini bakanlığa çağırırken, Rusya ve Çin plana muhalefetini açıkladı. BM’de çekimser kalan Almanya ’nın Başbakanı Angela Merkel, İsrail’e plandan vazgeçme çağrısı yaptı. Britanya ve Fransa daha önce de yeni yerleşim planını hukuka aykırı olarak niteleyip barış çabalarını baltalayacağını vurgulamıştı. ABD ise İsrail’in kararı tekrar gözden geçirmesi çağrısı yaptı. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carner planın barış görüşmelerinin yeniden başlamasını engelleyeceğini ilettiklerini belirtti. AB de bunu bildirmişti. BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun önceki gün planın Filistin’le olası barışa ‘ölümcül darbe’ vuracağını ve endişeli olduğunu’ açıkladı.
İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu önceki günkü açıklamasında tepkileri umursamaz bir tavır takınmıştı. BM’nin Filistin’i devlet olarak tanımasının anlaşmalara aykırı olduğunu belirten Netanyahu, “Yerleşim inşaatına bir an önce başlayacağız” demişti. {HAARETZ - AP}