İsrail'in BM okullarına saldırılarında 44 Filistinli öldü

İsrail'in BM okullarına saldırılarında 44 Filistinli öldü
İsrail'in BM okullarına saldırılarında 44 Filistinli öldü
Birleşmiş Milletler raporunda, geçen yaz Gazze'ye saldırı düzenleyen İsrail'in Birleşmiş Milletler'e bağlı okullara sığınan en az 44 Filistinliyi öldürdüğü belirtildi.

RADİKAL - İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği saldırılarda Birleşmiş Milletler'e bağlı okullara sığınan en az 44 Filistinlinin öldüğü açıklandı. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Birleşmiş Milletler'e bağlı tesislerin "dokunulmazlığı" olduğunu söyledi ve buralarda gerçekleşen saldırıları kınadı.

207 sayfalık rapora göre BM'ye bağlı yedi okul İsrail'in saldırısına uğradı. Bir kız okuluna 88 havan mermisi atıldı. Başka bir kız okulu tanksavar roketleri, bir okul da füzelerle vuruldu. Rapora göre dördüncü bir kız okulu ya da çevresine hiç bir uyarı yapılmadan 155 milimetrelik toplarla saldırı düzenlendiği belirtildi.

İsrail'den Gazze'ye hava saldırısı

İŞBİRİĞİ YAPILDI

Kasım'da BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon 8 Temmuz-26 Ağustos tarihleri arasında Birleşmiş Milletler'e bağlı okullarda yaşanan 10 olayla ilgili olarak bağımsız bir soruşturma komisyonu oluşturulduğunu açıklamıştı. Hem İsrail hem de Hamas, emekli Hollandalı general Patrik Cammaert başkanlığındaki komisyonla işbirliği yapacağını duyurmuştu.

50 gün süren saldırılarda, 2260'tan fazla kişi ölmüştü. Birleşmiş Milletler'e göre, ölenlerin 2189'u Filistinli. Bu kişilerin 1486'sı sivil Filistinliler. İsrail tarafında ise 67 asker ve altı sivil öldü. (BBC Türkçe)

İsrail, Suriye'de Hizbullah'a ait depoyu vurdu