İsrail'in son kozu: Demir Kubbe

İsrail'in son kozu: Demir Kubbe
İsrail'in son kozu: Demir Kubbe

İsrail Demir Kubbe adlı füze savunma sistemini kasımda Gazze sınırına yerleştirmeyi planlıyor.

Sık sık İsrail saldırısıyla karşılaşan Lübnan'da Hizbullah'ın füze cephaneliği ile Gazze'de Filistinlilerin evde yaptığı iptidai roketleri tehdit belleyen İsrail, buna karşı 200 milyon dolarlık Demir Kubbe adında füze savunma sistemi geliştirdi.

TEL AVİV - Sistemin atacağı her füze de ilaveten 50 bin dolara mal olacak. Demir Kubbe’nin son deneme testlerinden de başarıyla geçtiğini açıklayan İsrail, 4-75 km menzilli füze ve havan toplarına karşılı etkili olan sisteminin roketleri imha ettiği görüntüleri yayımladı. İki batarya, bir bölgeye taşınabilir çekicilerle yerleştirilebilecek.

Filistinli militanlar tarafından kullanılan ev yapımı füzeler 100 dolar, sitemin Grad füzeleriyse 8 bin dolara mal olurken, tek atışı 50 bin dolar mal olan ve geliştirilmesi aşamasında 200 milyon dolar harcanan sistemin pahalılığı İsrail basınında eleştiri konusu oldu. Üretici şirket Rafael, sistemin ‘tanımlama’ ve ‘ateş’ olmak üzere iki aşamada çalışarak boşa ateş etmediği cevabını verdi. Sistem daha önce de Dökme Kurşun operasyonunda Filistinli siviller üzerinde denendiği iddiasıyla tartışılmıştı. (aa, Haaretz)