İsrailliler, Filistinlilerin eşeklerine göz dikti

İsrailliler, Filistinlilerin eşeklerine göz dikti
İsrailliler, Filistinlilerin eşeklerine göz dikti
İsrailli yerleşimciler, ev ve arazilere yapılan saldırıların ardından Filistinlilerin eşeklerini de alıkoyuyor.

NABLUS - İsrailli yerleşimciler, Filistinlilere yönelik saldırılarına bir yenisi daha ekledi. Ev ve arazilere yapılan saldırıların ardından İsrailli yerleşimciler, Filistinlilerin geçimlerini sağlamada ve binek olarak kullandıkları eşeklerini alıkoyor.

Batı Şeria'daki Kusra köyünde yaşayan Sabir Abdurrahim (80), AA muhabirine yaptığı açıklamada, eşeğinin Yahudi yerleşim biriminde alıkonulduğunu belirterek, "Eşeğim bir senedir İsrailliler tarafından alıkonuluyor ama bu bana bir ömür gibi geldi" dedi.

Ebu Muhammed lakabıyla tanınan Abdurrahim, "O uzun seneler beni taşıyan sadık dostumdu. Benim dinlenmeme, topraklarımı sulamama yardımcı olurdu" diye konuştu.

Sabah namazının ardından, eşeğiyle tarlalarını sürmeye alışkın olduğunu anlatan Ebu Muhammed, geçen sene bir sabah eşeğini kaçırmak isteyen yerleşimci komşusuyla karşılaştığını, yerleşimcilerin bununla kalmayıp tarlalarını gasp ettiğini ve ağaçlarını köklerinden sökmek istediğini söyledi.

Kusra köyünde yaşayan Filistinli Ebulabd (58) ise yerleşimcilerin saldırılarından şikayet ederek, "Her gün İsrailli yerleşimcilerin saldırısına maruz kalıyoruz" ifadelerini kullandı.

Ebulabd," İsrail hapishanelerinin yeni mahkumlarının eşekler olduğunu" ifade ederek, yerleşimcilerin iki sene önce eşeğini alıkoyduklarını ve tarlalarına gitmesini engellediklerini anlattı.

Eşekleri kaçırılan köylüler, eşeklerinin Filistin halkına ait olmaktan başka suçları olmadığını belirtti.

Filistinli veteriner yetkilileri, İsrail'in geçen yıl Mısır'dan 100 bin baş eşek satın almak için Kahire'ye resmi başvuruda bulunduğunu açıklamıştı.

İsrail'in, alacağı eşeklerin derilerini kanser araştırmalarında kullanmak istediği iddia edilmişti. (aa)