'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor'

'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor'
'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor'
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ekim'de 38 vatandaşını kaybeden Filistin'deki artan şiddet olaylarını görüşmek için toplandı. BM İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono, 'İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor ve öldürülüyor' dedi.

RADİKAL - Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Filistin’de artan şiddet olaylarını görüşmek için acil olarak toplandı. Toplantı, ay başından bu yana 38 Filistinlinin öldürülmesinden sonra BMGK üyesi Ürdün’ün talebiyle düzenlendi.

Al Jazeera'de yer alan habere göre, Filistin'in Birleşmiş Milletler Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, İsrail'in şiddet eylemlerine ve bu eylemler sonucu meydana gelen ölüm ve yaralanma olaylarına ilişkin bilgi verdi. İsrail'in bu eylemlerinin kınanmasını talep etti. Mansur, BM Güvenlik Konseyi'nden Doğu Kudüs de dâhil olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarına uluslararası koruma sağlamasını da istedi. 1994'te kabul edilen 904 sayılı BMGK kararını hatırlatan Mansur, bu karara göre Filistin topraklarında bulunan Yahudi yerleşimcilerin silahsızlandırılması gerektiğini vurguladı.

İsrail Filistinlilere şiddette sınır tanımıyor

'BU STATÜKONUN İHLALİ OLUR'

Toplantıda konuşan İsrail'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı David Roet ise İsraillilere yönelik bıçaklı saldırılar nedeniyle Filistin yönetimini suçladı. Roet, İsrail'in Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanların güvenliğini sağladığını öne sürdü. İsrail'in onlarca yıldır buradaki statükoyu koruduğunu belirterek, bu durumun gelecekte de bu şekilde süreceğini savundu.

Roet, "Şunu açık şekilde söylememe izin verin: İsrail, Tapınak Tepesi'nde (Mescid-i Aksa) uluslararası birliklerin bulunmasına izin vermeyecek. Bu statükonun ihlali olur" dedi.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİNE DİKKAT ÇEKTİ 

Yazılı açıklama yayımlayan Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Özel Raportörü Makarim Wibisono, İsrail ve Filistin arasında yaşanan gerginliğin, "Filistinlilerin insan haklarının ihlâli sonucu tırmandığına" dikkat çekti. "İsrail'i işgal altındaki Filistin topraklarındaki mevcut insan hakları ihlâllerinin neden olduğu kargaşayı görmeye davet ediyorum" mesajını iletti.

Wibisono, "Ölen Filistinlilerin sayısı giderek artıyor. İsrail güvenlik güçlerinin Filistinlilere karşı aşırı güç kullanması endişe verici. İsraillilere saldırdığı düşünülen Filistinliler gözaltına alınmak yerine vuruluyor ve öldürülüyor. İsrail'i işgal altındaki Filistin topraklarındaki mevcut insan hakları ihlallerinin neden olduğu kargaşayı görmeye davet ediyorum ve İsrail hükümeti ile bu durumu düzeltmek için çalışmaya hazırım" ifadelerini kullandı.

İsrail'den 'Üçüncü İntifada önlemleri'

CUMA GÜNÜ 5 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ

Gazze'nin çeşitli sınır bölgelerinde, İsrail'in Kudüs'e ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlâllerini protesto eden Filistinliler ile İsrail askerleri arasında arbede yaşandı. İsrail askerleri, Filistin bayrağı açan gençlere, göz yaşartıcı gazın yanı sıra gerçek mermi ile müdahale etti. Gençler açılan ateşe taş atarak karşılık verdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bugün Gazze'de 3, Batı Şeria'da 2 Filistinlinin öldürüldüğü belirtildi. Bakanlık, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'nın Nablus yakınlarında 19 yaşındaki Filistinli İhab Haneni’yi silahla öldürdüğünü açıkladı.

Fehim Taştekin yazdı. "Hey sözde Hanzala! Filistinlilerin birkaç sözü var!"

Geçen hafta protesto gösterisi sırasında yaralanan 37 yaşındaki Şevki Ubeyd de tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Batı Şeria'nın El-Halil kentinde İyad Avavde isimli bir Filistinli de bir İsrail askerini bıçakladığı gerekçesiyle öldürüldü.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, Beyt Hanun sınır kapısı yakınlarında çıkan olaylarda 22 yaşındaki Mahmud Hatim Hamide ve Yahya Abdülkadir Ferhat’ın İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti. Sözcü, İsrail askerinin Yahya Abdülkadir Ferhat’ı başından vurduğunu söyledi.

Dünya bu ölümü konuşuyor

Kudra, Ayrıca Gazze'nin çeşitli bölgelerinde 98 kişinin gerçek ve plastik mermi ile vücudunun çeşitli yerlerinden yaralandığını açıkladı.

EKİM'DE 38 FİLİSTİNLİ VE 7 İSRAİLLİ ÖLDÜ

Ay başından bu yana İsrailli güvenlik güçleri ve yerleşimciler ile Filistinliler arasındaki çatışmalar şiddetlendi. Ekim ayında 38 Filistinli ve 7 İsrailli öldü. Ölen Filistinlilerden 7'si çocuk . Yahudi yerleşimciler, geçtiğimiz ağustos ayı başlarında Nablus'ta Devabişe ailesinin evini kundaklamış olay sebebiyle anne, baba ve 18 aylık bebekleri hayatını kaybederken yalnızca 4 yaşındaki diğer çocukları sağ kurtulmuştu.

Olayın ardından bölgede başlayan gerginlik, Mescid-i Aksa'ya İsrail askerlerinin yaptığı baskın sonrası doruğa ulaştı. Batı Şeria ve Gazze'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen gösteriler de çok sayıda Filistinli yaralandı.

1 haftada 14 Filistinli öldü