İstanbul'dan net yanıt: Esad gitmeli!

İstanbul'dan net yanıt: Esad gitmeli!
İstanbul'dan net yanıt: Esad gitmeli!

Davutoğlu, Clinton, Catherine Ashton, Suudi Prensi Suud el Faysal ın da katıldığı Terörle Mücadele Küresel Forumu sırasında verilen mesajlarda Suriye de Esadsız çözüm seçeneği öne çıktı.

Rusya'nın Suriye için İran ve Türkiye'nin de içinde yer alacağı temas grubu oluşturma önerisine 'Dostlar Grubu', 'Beşşar Esad giderse' şartını koştu.

İSTANBUL / DIŞ HABERLER
BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan 6 maddelik çözüm planının yürümediğini belirtip yeni çözüm planı isterken İstanbul’da dar çerçeveli bir toplantı yapan Suriye’nin Dostları, Beşşar Esad’ın iktidarı bırakmasını öngörmeyen tüm formüllere set çekti. Çin ile birlikte dış müdahaleye karşı çıkan Rusya’nın İran ve Türkiye ’nin de yer alacağı temas grubu önerisi İstanbul’dan döndü. Terörle Mücadele Küresel Forumu (TMKM) için İstanbul’da buluşan 14 ülkenin dışişleri bakanları ve temsilcileri önceki gece düzenlenen mini Suriye zirvesinde iktidarın devri sürecine odaklanıp muhaliflere yardım dahil atılabilecek yeni ek adımları müzakere etti. 6 Temmuz’da Paris’teki Suriye’nin Dostları toplantısı öncesi 15-16 Haziran’da muhalefete destek için İstanbul’da ‘Koordinasyon Grubu’nun toplanması kararlaştırıldı. Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile birlikte TMKM’nin ardından basın toplantısı düzenleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton “Esad iktidarı bırakıp Suriye’den gitmeli. Yaşananlar mide bulandırıcı. Esad gitmedikçe Suriye hiçbir şekilde huzurlu, istikrarlı ve demokratik olamaz” dedi. Clinton Rusya’nın temas grubu önerisine “Esad hükümetinin demokrasiye yol vermesi esası üzerine kurulu olması halinde geçiş konferansı için Rusya ile çalışırız” yanıtını verdi. Davutoğlu da “Esad’ın mevcudiyeti iç savaşın önünü açıyor ” dedi. Fransa ve Britanya da öneriye karşı çıktı.
Suriye’nin Dostları bünyesinde çalışan Uluslararası Çalışma Grubu’nun Washington’da düzenlenen toplantısında da BM Sözleşmesi’nin 7. maddesi kapsamında alınacak kararlara destek verildi.

‘Annan planı öldü’
Annan dün BM Güvenlik Kon-seyi’ne bilgi vermeden once BM Genel Kurulu’na hitabında Suriye’de 6 maddelik planın uygulanmadığını, Esad’ın militanların eylemlerini gerekçe gösterip daha cesur adımlar atmadığını, kentlerin bombalandığını ve rejime bağlı milislerin daha rahat hareket ettiğini ve krizden çıkmak için başka seçenekler üzerinde karar verme zamanının geldiğini söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan da “Annan’ın açıklaması ‘yeni sürecin’ işareti. Temennim odur ki insanlık bu noktada el birliği yapar ve Suriye’de atmamız gereken adımları biran önce atar” dedi. Pekin’de toplanan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ise şu uyarıyı yaptı: “Üye ülkeler bölgeye yönelik bir askeri operasyona, zorla iktidarın devrine ve tek taraflı yaptırımlara karşıdır”