İşte intihar eylemcilerinden biri

İşte intihar eylemcilerinden biri
İşte intihar eylemcilerinden biri

Fotoğraf: Daily Mail

İlk saldırıyı yapan eylemcinin, Dağıstanlı militanların liderlerinden Umalatov Magomedov'un 17 yaşındaki dul eşi Jennet Abdurahmanova olduğunu kaydetti.


Rusya, 29 martta başkent Moskova’daki Lubyanka ve Park Kulturiy metro istasyonlarında meydana gelen ve 39 kişinin ölümüne yol açan terörist saldırıların yarasını sarmaya çalışırken, intihar eylemini yapanların kimliklerinin tespit edildiği bildirildi.

Rusya’nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommersant, güvenlik birimlerinin yaptığı inceleme sonucunda Lubyanka istasyonundaki ilk saldırıyı yapan eylemcinin, 31 aralıkta güvenlik güçlerinin düzenlediği özel operasyonda öldürülen Dağıstanlı militanların liderlerinden Umalatov Magomedov’un 17 yaşındaki dul eşi Jennet Abdurahmanova olduğunu kaydetti.

Haberde, Jennet’in bazı kaynaklara göre soyadının Abullayeva olarak bilindiğini belirtilerek, "Ailesi Abdullayeva’nın Magomedov ile 16 yaşındayken internet üzerinden tanıştığını, sonra evlendiğini açıkladı" denildi.

Moskovskiy Komsomolets gazetesi de konuyla ilgili bugün yayımladığı haberde, polisin 17 yaşındaki Jennet’in üzerinde Arapça yazılmış bir aşk mektubu bulduğunu ve mektupta "Cennette buluşmak üzere" ifadesinin yer aldığını belirterek, uzmanların Kafkaslar’da Arapçanın nadir olarak kullanıldığı ve bu durumun intihar eylemcilerinin Orta Doğu’daki bir ülkede eğitim almış olabileceğini gösterdiğini savunduğu kaydedildi.

Rus Vedomosti gazetesi de ikinci patlamanın meydana geldiği Park Kulturiy metro istasyonunundaki intihar eylemcisinin de kimliğinin tespit edildiğini belirterek, ikinci eylemcinin de Dağıstan’da bu kış öldürülen militanlardan birinin dul eşi olduğunu ileri sürdü.

Ancak güvenlik güçleri ikinci teröristin kimliğinin henüz
belirlenmediğini ancak ilk verilere göre, bunun Çeçen kökenli güvenlik güçlerinin düzenlediği operasyonda öldürülen ayrılıkçı Çeçen militanlardan Said-Emin Hizreiva’nın eşi Marha Ustarhanova olabileceğini kaydettiler.

Marha’nın ailesi de yaptığı açıklamada, kızlarının Hizrieva ile geçen yıl internet üzerinden tanıştığını ve evlendiğini belirtti.

Kommersant, Rus istihbarat servislerinin elinde Marha’nın öldürülen kocasının intikamını almak için intihar eylemcilerine katıldığına dair bilgiolduğunu, ancak Çeçen güvenlik birimlerinin ise Marha’nın Türkiye’de yaşadığı ve ikinci eylemcinin Marha olmadığı bilgisine sahip olduğunu duyurdu.

Rus istihbarat servisleri, eylemcilerin Dağıstan’ın Kızılyar kasabasından Moskova’ya otobüsle geldiğini tespit ederken, artık şehirlerarası otobüslere bilet alınırken uçaklarda olduğu gibi pasaport bilgileri kayıt altına alınarak satın alınabilecek.

Kommersant, Moskova metrosundaki saldırıları yapan teröristlerin ayrılıkçı Çeçen militanların lideri Umarov’a bağlı 30 erkek ve kadından oluşan "Vedeno Cemaati Şehitleri" grubu üyesi olduğunu ileri sürdü.

Polisin istasyonlardaki ve tren vagonlarının içindeki kameralardan elde ettiği, intihar eylemcisi iki kadının fotoğrafının yanı sıra, bu kadınları yönlendirdiğine inanılan, başında şapka bulunan bıyıklı bir erkeğin fotoğrafını ülke genelindeki tüm güvenlik birimlerine dağıttığı bildirildi.

Metroda ilk yardıma turnike engeli

Bu arada Rus haber ajansı RİA Novosti, Moskova metrosundaki saldırıların ardından olay yerine giden güvenlik ve sağlık ekiplerinin turnikelerin biletle çalışıyor olması nedeniyle istasyona giremediklerini, ekiplerin turnikelerin üzerinden atlayarak istasyona girmeyi başarabildiklerini duyurdu.

Metro yetkilileri, patlamaların ardından ilk önlem olarak tüm metro ağının faaliyetini durdurmayı düşündüklerini, ancak bunun milyonlarca kişiyi başkent sokaklarında paniğe sürekleyeceği ve hayatı felç edeceği gerekçesiyle yapmadıklarını kaydettiler.

Yetkililer, paniğe yol açmamak için özel eğitimli köpeklerin ve uzman polislerin istasyonlara gelerek olası başka saldırıları engellemeye çalıştığını söylediler.

Rusya genelindeki toplu ulaşım araçlarında güvenlik önlemleri üst seviye çıkarılırken, metro istasyonlarına yerleştirilen 300-400 özel eğitimli köpek sayesinde durumu şüpheli görülen kişilerin üstü aranıyor.

Ölü sayısı 40’a yükseldi

Rusya’nın başkenti Moskova’da 29 Martta Lubyanka ve Park Kulturiy metro istasyonlarına yapılan terörist saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 40’a yükseldiği bildirildi.

Rusya Sağlık ve Sosyal Kalkınma Bakanlığından bir yetkili, Rus İtar-Tass ajansına yaptığı açıklamada, Moskova’daki bir hastanede tedavi gören metro saldırılarında yaralananlardan birinin daha hayatını kaybettiğini belirterek, ölü sayısının 40’a yükseldiğini söyledi.

Yetkili, saldırılarda yaralanan 82 kişinin tedavisinin başkentteki çeşitli hastanelerde devam ettiğini söyledi.

Bu arada Moskova’daki terörist saldırılarda ölenler dün toprağa verilmeye başlarken, bugün İrina Kuldoşina adlı öğrencinin Yakutsk’ta düzenlenen dini törenin ardından toprağa verildi.

Çalışma ve Sosyal İlişkiler Akademisi 5. sınıf öğrencisi Kuldoşina okula gitmek için bindiği trende Lubyanka istasyonunda yaşamını yitirmişti.

Kuldoşina’nın öğretmenleri ve sınıf arkadaşları, törende yaptıkları konuşmalarda, bu yıl mezun olmaya hazırlanan Kuldoşina’nın son derece düzenli ve sorumluluk sahibi bir kişi olduğunu belirtti.

Yakutia bölge yönetimi, Kuldoşina’nın ailesine 300 bin ruble (15 bin TL) yardım yapılması talimatı verdi. (aa)