İşte Suriye'nin termobarik roketi

İşte Suriye'nin termobarik roketi
İşte Suriye'nin termobarik roketi
Suriye ordusu ilk kez IŞİD´e karşı kullandığı yeni termobarik roketin görüntülerini yayınladı.

RADİKAL - Suriye ordusu ilk kez Lazkiye kentinin kuzeydoğusundaki IŞİD hedeflerine karşı kullandığı termobarik roketin görüntülerini yayınladı.

RIA Novosti'nin haberine göre, Suriye ordusu Lazkiye yakınlarındaki dağlarda mevzilenen IŞİD militanlarına karşı TOS-1A Solntsepyok tipi termobarik roketler ve roket fırlatıcıları kullandı. Rus yapımı TOS-1A Solntsepyok roketleri, özellikle vadi, yüksek tepe, ormanlık alan ve mağaralar gibi alanlarda mevzilenen kalabalık hedeflere karşı kullanılıyor.

Rusya: ÖSO heyetiyle Moskova'da görüştük

Yüksek yanıcılığa sahip bir yanıcı maddeyle donatılan termobarik bombalar hedefin durumuna göre önceden ayarlanmış bir yükseklikte patlıyor ve ortaya çıkan dev alev topunun yarattığı basınç dalgası 3-4 kilometre çaptaki bir alanda bulunan tüm canlıları öldürürken, patlayan bomba havadaki oksijen ve azotu da vakum gibi emerek kurbanların ciğerlerini parçalıyor. Bu arada patlamanın merkezinde oluşan bin derecelik ısı da belli bir alandaki her şeyi yakıyor.

Fransa'da Rusya'sız Suriye zirvesi

Bazı ordularda genelde güdümlü sistemle yalnızca nokta hedeflere yönelik olarak kullanılan termobarik bombanın, Suriye ordusu tarafından çok namlulu roket rampalarıyla geniş bir alanı rastgele dövecek şekilde kullanıldığı görülüyor. (DHA)

Öldü sanılan asker Nusra komutanı olmuş

Suriye ordusu, Şam-Humus arasındaki otoyolu geri almak üzere