İşte SYRIZA'nın vaatleri

İşte SYRIZA'nın vaatleri
İşte SYRIZA'nın vaatleri
Yunanistan'da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük zafer kazandı. Peki ama 2009'daki genel seçimlerde yüzde 4,6 oy alan SYRİZA'yı sadece 6 yıl sonra iktidara taşıyan başarının sırrı ne? İşte SYRIZA'nın temel hedefi...

RADİKAL - Yunanistan'daki seçimden radikal sol koalisyon SYRIZA'nın birinci parti  olarak çıktı. Partinin lideri Aleksis Tsipras'ın 320 milyar euro'luk kamu borcunun silinmesini isteyeceği yolundaki vaadi ise Avrupa Birliği'ni tedirgin ediyor..

Syriza'nın yükselişinde en önemli nedenin, AB -IMF kurtarma paketleri karşılığında hayata geçirilen kemer sıkma politikalarına Yunan kamuoyunda büyüyen tepki olduğu düşünülüyor.

Syriza'nın programının temelinde de bu kemer sıkma politikalarını ret bulunuyor.Parti, ülke borçların önemli bölümünün silinmesini, yardımlar için yeni müzakereleri ve sosyal hakların artırılmasını savunuyor. Tsipras'ın 15 Eylül 2014'te Selanik'te açıkladığı program, partinin hedeflerini net olarak ortaya koyuyor.

İŞTE SYRIZA'NIN TEMEL VAATLERİ

· Borçların kısmen silinmesi: Syriza kamu borçlarının kısmen silinmesini savunuyor. Parti programında 1953'te Almanya'nın borçlarının yaklaşık yarısının silinip diğer yarısının uzun vadeli krediye çevrilmesi örneği veriliyor. Bunun Yunanistan için de yapılabileceği belirtiliyor. Parti, AB ile yeniden masaya oturarak, Avrupa'dan alınan kaynağın geri ödenmesinde faiz oranlarının görüşülmesi ve vadelerin uzatılması gerektiğini ifade ediliyor.

· Bedava elektrik: Syriza yoksulluk sınırı altında yaşayanlara elektrik ve ısınma hizmetini ücretsiz vereceğini taahhüt ediyor.

· Gıda ve kira desteği: İhtiyacı olanlara gıda ve kira yardımı yapılmasını savunuyor.

· Sağlık ve emeklilik maaşları reformu: Parti, ücretsiz sağlık hizmetini düzelteceğini, emekli maaşlarını iyileştirmek için 13 milyar Euro'luk bir planı devreye sokacağını belirtiyor.

· Ulaşım reformu: Yoksulluk sınırı altında yaşayan Yunanlara ve uzun süredir işsiz olanlara özel toplu taşıma kartı verilmesi öngörülüyor.

· Zenginlerin vergilendirilmesi: Syriza zenginlerden alınan ve son yıllarda kaldırılan bazı vergilerin geri getirilmesini, kimi yeni vergileri ve gelir vergisi alt sınırının 5 bin Euro'dan 12 bin Euro'ya çıkarılmasını savunuyor.

· İstihdam programı: Yunanistan'da işsizlik oranı yüzde 25'in, gençler arasında işsizlik oranıysa yüzde 50'nin üzerinde. Syriza büyük bir istihdam programını devreye sokmak istiyor. Amaç iki yıl içinde 300 bin yeni istihdam alanı yaratmak.

· Ödenemeyecek banka borçlarının silinmesi: Syriza'ya göre yurttaşların bankalara ödeyemediği borçlar silinmeli.

· Asgari ücret: Syriza asgari ücreti 751 Euro'ya çıkartacağını belirtiyor.

· Demokrasi: Demokrasinin geliştirilmesi ve katılımın güçlendirilmesi hedefleniyor.


  http://www.radikal.com.tr/128000112800013

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Belki bizede yansir - Volkan1

  Bir sol partinin neler yapacagina guzel bir ornek.Fakat bizde sol partiler emekli olduklari icin yerini AKP dolduruyor.HDP,Demirtas,TR'de bunu basarabilir mi simdilik ortada gozuken tek o var..

  tarafların adı - tcissv

  yunanistan avrupa birliği'nde değil mi de avrupa birliği'nin korktuğu başına geldi diyorsunuz? sanki avrupa birliği denen şey belli çıkarları koruyan insanlardan ibaret. korktuğu başına gelen kim daha net olalım. ve bunun daha ispanyası var, ötesi var.

  Borçların silinmesimi? - velmas75

  Sadece almanya 390 Milyar Euro borç verdi.. Hollanda 160 Milyar Euro. Diğerleriyle toplamda 700 milyar euro borç var. TOY delikanlı hala hayel görüyor..