İstenmeyen bebekler 'kuluçkaya' bırakılıyor

İstenmeyen bebekler 'kuluçkaya' bırakılıyor
İstenmeyen bebekler 'kuluçkaya' bırakılıyor
Almanya'da istenmeyen bebeklere sahip çıkan ve evlatlık verilmelerine yardımcı olan bir hastane 'bebek kuluçkası' sistemi geliştirdi. İstatistiklere göre, bu mekanizma yılda 2 kez kullanılıyor.

Paslanmaz çelikten yapılmış ve ısıtmalı bölmenin içinde bir yastık ile battaniye bulunuyor. Sistemin işleyişi ise şöyle: Yeni doğum yapmış anneler, bebeklerini gizlice bu bölmenin içine bırakıp kapağını kapatıyor. Kapak kapatıldığı an alarm çalıyor ve bebek 2-3 dakika içinde hastane personeli tarafından alınıyor. Bu süre zarfında da anne kimseye görünmeden kaçabiliyor. Bölmedeki, yetkililerin bebeğe 8 hafta bakacağına dair mektubu da alan anne, kararını değiştirirse 2 ay içinde bebeğini geri alabiliyor.

Sistemin tartışmalı tarafları da var. Birincisi ‘kuluçkaya’ bırakılan bebeklerin ailelerinin kim olduğunu bilmeyecek olması, ikincisi ise babanın veya diğer akrabaların annenin izni ve haberi olmadan bebeği hastaneye terk etme ihtimali.

BM Çocuk Hakları Komitesi’ne göre bu tür bebek kutuları Avrupa ’nın her yerinde mevcut. 99 kutuyla başı çeken Almanya ’yı Polonya (45), Çek Cumhuriyeti (44), Macaristan (26), Slovakya (16), Litvanya- İtalya (8) takip ediyor. (DAILY MAIL)