İstihbarat: Eğlence bitti, belgeleri alalım

Eski çalışanı olduğu ABD Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) belgelerini sızdıran Edward Snowden Rusya’dan aldığı geçici sığınma hakkıyla izini kaybettirirken belgeleri yayımlayan Guardian gazetesi yeni hedef olmaya devam etti. Önceki gün Snowden’ın belgelerini haberleştiren muhabir Glenn Greenwald’ın partneri David Miranda 9 saat gözaltında tutulurken dün de genel yayın yönetmeni Alan Rusbridger, Britanya hükümetinin geçen ay Snowden’ın belgelerinin bulunduğu bilgisayarların hard disklerini imha ettiğini açıkladı. Dünkü köşe yazısında Devlet İletişim Birimi’nin (GCHQ) NSA ile işbirliği yaptığını ortaya çıkarmaya hazırlandıkları sırada ‘üst düzey bir hükümet yetkilisinin başbakanın görüşlerini iletmek üzere kendisiyle iletişime geçtiğini’ anlatan Rusbridger, iki kere görüştüklerini ve yetkilinin “Yeterince eğlendiniz. Fazlasına gerek yok. Belgeleri ya bize verin ya kendiniz imha edin” dediğini aktardı. 

‘Belgeleri kopyaladık’

Kabul etmedikleri takdirde yasal işlemle tehdit edildiklerini söyleyen Rusbridger, yetkililerin Guardian binasının bodrum katına girmesine izin vermek zorunda kaldığını, ardından gazeteye ait hard disklerin imha edildiğini, iki GCHQ uzmanının da ‘geriye Çinli ajanların eline geçebilecek bir şey kalmasın diye’ başlarında beklediğini belirtti. Rusbridger bunun ‘Guardian’ın uzun tarihinin en tuhaf anlarından’ biri olduğunu ancak bu adımların ‘kendilerini durduramayacağını’ vurguladı. Rusbridger, Snowden’a ait belgelerin kopyalarının başka bir yerde saklandığını ve haber yapmaya Britanya dışından devam edeceklerini söyleyerek meydan okumayı da ihmal etmedi. 

‘Londra bizi bilgilendirdi’

Bu arada Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, ‘Britanya’nın Miranda’nın gözaltına alınacağını ABD’li yetkililere bildirdiğini ama kendilerinin böyle bir talepte bulunmadığını’ açıkladı. Earnest “Bu Londra’nın kararıydı” vurgusu yaptı. 

‘Beni hapisle tehdit ettiler’

Guardian’a konuşan Miranda ise Britanya’yı ‘yetkiyi kötüye kullanmakla suçlayıp “Onlarla işbirliği yapmazsam beni hapse atmakla tehdit ettiler. Bana ülkelerine saldırı planlayan biriymişim gibi davrandılar” ifadelerini kullandı.