İstihbarat şefi öfkeyle uğurlandı

İstihbarat şefi öfkeyle uğurlandı
İstihbarat şefi öfkeyle uğurlandı
Lübnan'daki saldırıda öldürülen İstihbarat Şefi Hasan'ın dün düzenlenen cenazesinin ardından Şam karşıtları sokaklara döküldü. Polis göstericilere sert müdahale etti.

BEYRUT - Lübnan’da cuma günü meydana gelen ve ülkede tansiyonu iyice yükselten saldırıda öldürülen İstihbarat Şefi Vissam el Hasan’ın dün düzenlenen cenaze töreni, ülkede Suriye rejimi karşıtı grupların gövde gösterisine dönüştü. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’a muhalefetiyle tanınan Hasan’ın ve aynı patlamada ölen şoförünün başkent Beyrut’taki cenaze törenine binlerce kişi katılırken tören sonrası hükümet binasına yürümeye çalışan kalabalık polisle çatıştı. Polisin göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği kalabalıktan yaralananlar oldu. Önceki gün taraftarlarını cenazeye katılmaya çağıran ve hükümetin istifasını isteyen muhalefetteki 14 Mart Hareketi lideri Saad Hariri, çatışmaların şiddetlenmesi üzerine destekçilerine sokaklardan çekilme çağrısı yaparak, “Hükümetin düşmesini istiyoruz ama bunun barışçıl yollarla olmasından yanayız” dedi.

Binlerce kişi toplandı
Hasan dahil 8 kişinin öldüğü saldırıdan Esad rejimini sorumlu tutan muhalefetin çağrısıyla binlerce kişi dün sabah şehir merkezindeki Şehitler Meydanı’nda toplandı. İstihbarat merkezi önünde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman ve muhaliflerin istifa çağrılarına rağmen görevi sürdüreceğini açıklayan Hizbullah destekli hükümetin Başbakanı Necip Mikati ile çok sayıda üs düzey yetkili katıldı.

Hükümete baskı
El Emin Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından tören, 2005’te suikasta kurban giden eski Başbakan Refik Hariri’nin mezarı yanında devam etti. Burada konuşan eski Başbakan Fuad Sinyora, “Bu hükümet gitmeden diyalog yolu açık değildir” dedi. Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen törene, Hasan’ın güvenlik kaygıları nedeniyle Paris’e gönderdiği ailesi de katıldı. Hariri ailesine yakınlığıyla tanınan Hasan, Şam’ın ve Lübnan’daki müttefiki Hizbullah’ın sorumlu tutulduğu Refik Hariri suikastının yanı sıra Suriye’nin desteğiyle Lübnan’da terör saldırıları planlamak suçlamasıyla tutuklanan eski Enformasyon Bakanı Mişel Samaha’yla ilgili soruşturmayı yürütüyordu.
Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, saldırıda Suriye’nin rolü olabileceğini belirterek Esad’ı çatışmaları Türkiye , Lübnan ve Ürdün gibi komşu ülkelere yaymaya çalışan bir ‘manipülator’ olarak nitelendirdi. Suriye ve Hizbullah ise saldırıyı kınamıştı.
(AP-NAHARNET)