İsveç Hıristiyan Demokratlar'ın lideri 28 yaşındaki Ebba Busch oldu

İsveç Hıristiyan Demokratlar'ın lideri 28 yaşındaki Ebba Busch oldu
İsveç Hıristiyan Demokratlar'ın lideri 28 yaşındaki Ebba Busch oldu
İsveç'te Hıristiyan Demokrat Parti'nin Genel Başkanlığı'na 28 yaşındaki Ebba Busch seçildi. Busch, en genç parti başkanı ve partisinin de 51 yıllık tarihindeki ilk kadın lider oldu.

İsveç Hıristiyan Demokratlar Partisi’nin liderliğine, 28 yaşındaki Ebba Busch Thor seçildi. Ebba Busch Thor, parlamentodaki en genç parti başkanı ve partisinin de ilk kadın lideri oldu.

Muhalefetteki Hristiyan Demokrat Parti’nin 2004 yılından bu yana parti başkanlığını yapan Göran Hägglund’un istifa etmesinden ardından, bugün yapılan parti kongresinde yeni lideri belirlendi.

Seçime tek aday olarak giren Ebba Busch Thor, seçilmesinin ardından yaptığı konuşmada, "Önümüzdeki zamanlar, en güzel zamanlarımız olacak” dedi. Thor seçim öncesi de ‘‘Partinin geleneksel muhafazakar değerlerini savunmaya ve ailelerin hakları için mücadele etmeye devam edeceğim" demişti.

Uppsala Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde ‘barış ve çatışma çalışmaları alanında’ eğitim gören Thor, 2006 yılında Hristiyan Demokrat Parti’ye üye olmuştu.

Hıristiyan Demokatlar’da 2004 yılından beri liderlik koltuğunda oturan 55 yaşındaki Göran Hägglund geçen eylülde gerçekleştirilen genel seçimlerdeki başarısızlık sebebiyle istifa etmişti.

Hristiyan Demokrat Parti’nin 349 sandalyeli İsveç Parlamentosu’nda (Riksdag) 16 milletvekili, Avrupa Parlamentosu’nda ise bir milletvekili bulunuyor. 1964 yılında kurulan Hristiyan Demokrat Parti ilk kez 1985 yılında barajı aşmış ve parlamentoya girebilmişti. (CİHAN)