İsveçli modelin iş isyanı

İsveçli modelin iş isyanı
İsveçli modelin iş isyanı
İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan 19 yaşındaki model Agnes Victoria Hedengaard, 1.80 boyunda ve 57 kilo olmasına rağmen 'kilolu' olduğu gerekçesiyle iş bulamadığını açıkladı. Model, internete yüklediği bir videoyla duruma isyan etti.

RADİKAL - İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşayan 19 yaşındaki model Agnes Victoria Hedengaard, 5 yıldır modellik yapmasına rağmen 'kalçası geniş olduğu' gerekçesiyle artık bulamıyor.

Hedengaard, İngiltere, İtalya, ABD gibi ülkelerde vücut ölçülerinin uygun bulunmaması nedeniyle iş bulamadığını belirterek, “5 yıldır modellik yapıyordum ama artık iş bulamıyorum. Müşterilerim benim kilolu olduğumu öne sürüyorlar. Oysa AB ülkeleri ve birçok ülkede artık çok zayıf modellerin çalıştırılmaması konusunda kararlar var. İsveç’te bile iş bulamaz oldum” dedi.

Ajansların önce iletişime geçtiğini ancak bel-kalça ölçüsünü öğrendikten sonra kendisiyle çalışmaktan vazgeçtiğini anlatan 1.80 metre boyundaki manken 57 kilo.

'NEREDEYSE YEMEK YEMİYORUM'

Yaşadıklarını anlattığı bir videoyu sosyal medyaya yükleyen Agnes Victoria Hedengaard bir günde 170 bin kişi tarafından izlendi.

Model arkadaşlarıyla konuşup aynı sorunu yaşadıklarını öğrendikten sonra video çekmeye karar verdiğini belirten Agnes Victoria Hedengaard, “Moda dünyasını anlamak çor zor. 5 yıldır modellik yapıyorum. 1 yıldır neredeyse yemek yemiyorum, her gün aldığım kaloriyi hesaplıyorum. Kafamda bir sürü düşünce oluşuyor. Yemek yeme isteğimi tamamen kaybetmekten korkuyorum” dedi.

İsveç’in Veliaht Prensesi Victoria’nın önünde ve birçok defilede mankenlik yapan Agnes’in ailesi de kızlarının yemek yiyememe hastalığına yakalanmasından korkuyor. (DHA)