İsveç'te göçmen gerginliği

İsveç'te göçmen gerginliği
İsveç'te göçmen gerginliği
Göçmen mahallelerinde araçlar kundaklandı, 8 kişi gözaltında.

STOCKHOLM – İsveç 'te başkent Stockholm'un göçmen mahallesi Husby'de gençler ile polis arasında başlayan olaylar başka göçmen bölgelerine de yayıldı. Gece çok sayıda aracın kundaklanmasıyla ilgili 8 kişi gözaltına alındı.

Stockholm'de pazartesi günü polisin, elinde bıçak bulunan bir kişiyi öldürmesinin ardından çıkan olayların önü alınamıyor. Husby'de polise karşı taşlı saldırı ve araba yakma olaylarının ardından dün gece de başka göçmen bölgelerinde aynı olayların yaşandığı açıklandı.

Götericiler, Jakobsberg'de polis merkezine de saldırdı, bu bölgedeki çok sayıda araç ateşe verildi.

Stockholm Emniyet Müdürlüğü 'nün yaptığı açıklamaya göre, gece daha çok göçmenlerin yaşadığı bölgelerde çok sayıda araç kundaklandı, bazı binaların camları kırıldı. Olaylar sırasında 8 kişi kundaklama olaylarına karışmaktan gözaltına alındı.

GENÇLER İŞSİZ VE EĞİTİMSİZ
Bölgeye çok sayıda polis sevk edilirken göçmen kökenliler, polislerin kendilerine, ırkçı ve aşağılayıcı terimlerle hitap ettikleri ve insan haklarını ihlal eden tarzda müdahalede bulunulduğunu söyledi.

Sosyolog ve araştırmacılar, yaşanan olayları "göçmen bölgelerinde oturan gençlerin çoğunun işsiz ve eğitimsiz olması, ülkede artış gösteren ırkçı görüşlere" bağlıyor.
(aa)