İsveç'te yabancı karşıtı partiye rekor destek

İsveç'te yabancı karşıtı partiye rekor destek
İsveç'te yabancı karşıtı partiye rekor destek
İsveç'te yabancı karşıtı parti olarak bilinen Sverige Demokrat Parti'nin (İsveç Demokrat Parti) oylarını rekor düzeyde yükselterek ülkede 3. parti konumuna geldiği bildirildi.

STOCKHOLM - Genel ve yerel seçimlere iki yıl kala, gazete ve kamuoyu kuruluşları tarafından yaptırılan son kamuoyu araştırmalarına göre, muhalefette bulunan Sosyal Demokratlar oylarını artırarak, ülke genelinde çoğunluğu yakalamış görünüyor.

Sosyal Demokrat Parti , Sol Parti ve Yeşillerin oluşturduğu blokun oylarını yüzde 48.3 yükselterek, iktidar olma şansını yakaladıkları bildirilirken, şu anda iktidarda bulunan sağ blok partileri Moderat Parti, Folk Parti, Merkez Parti ve Hristiyan Demokrat Parti'nin oyları ise 42.7'ye geriledi.

Bu arada, 2010 yılı seçimlerinde ilk kez yüzde 4'lük barajı aşarak, meclise girmeyi başaran yabancı karşıtı Sverige Demokrat Parti de oylarını artırmaya devam ediyor. Partinin oy oranını yüzde 2.7 oranında artırarak 8.5'e çıkardığı ve bu oran ile ülkede üçüncü parti durumuna geldiği bildirildi. (aa)


  ETİKETLER:

  Hristiyan

  ,

  haber

  ,

  Parti

  ,

  ülke

  ,

  sosyal

  ,

  iktidar

  ,

  oy

  ,

  Kamuoyu