İsviçre Merkez Bankası Başkanı istifa etti

İsviçre Merkez Bankası Başkanı istifa etti
İsviçre Merkez Bankası Başkanı istifa etti
İsviçre Merkez Bankası Başkanı Philipp Hildebrand, konumunu kullanarak bazı hisse işlemlerinden haksız kâr edinilmesine karıştığı suçlamaları nedeniyle görevinden istifa etti

Hildebrand'ın istifası derhal yürürlüğe girdi. Görevi şimdilik Başkan Yardımcısı Thomas Jordan devraldı. Hildebrand eşinin geçen yıl yaptığı tartışmalı bir döviz işleminde, içeriden bilgiye dayalı ticaret yapılmasında rol oynamakla suçlanıyordu.

Ancak Hildebrand aleyhindeki tüm suçlamaları reddediyor. Merkez Bankası'nın eski bir hedge fund (ihtiyat fonu) yöneticisi olan eşi Kasyha Hildebrand, geçen Ağustos ayında Merkez Bankası'ndan yaklaşık yarım milyon dolar satın aldı.

Üç hafta sonra SNB'nin para piyasalarına müdahalesi sonucu dolar değer kazanınca Bayan Hildebrand 60 bin dolar kâra geçti. SNB'nin eski başkanı, baştan bu yana eşinin yaptığı bu işlemden haberi olmadığını söylüyor. Ancak bu açıklamalarına rağmen istifa etmekte karar kıldı.

Bugün Bern'de bir basın toplantısı düzenleyen Hildebrand "Eşimin bu işlemi benim bilgim olmaksızın yaptığını kesin şekilde kanıtlama yolu olmadığı hükmüne vardım" dedi.

İcraatını savunan Hildebrand, "Pekala da iyi bir merkez bankası başkanı olduğumu düşünüyorum" diye konuştu. "Büyük bankalar için sermaye şartlarının sıkılaştırılmasını önceden ve güçlü şekilde savundum. Merkez bankasının siyasetleri son yıllarda çok başarılıydı." dedi.
Weltwoche adlı haftalık dergi, söz konusu işlemlerin Philipp Hildebrand'ın bilgisiyle yapıldığını öne sürmüştü.

SNB, Aralık ayında bu konuda bir soruşturma yapmış ve Hildebrand'ın herhangi bir usülsüzlüğe karışmadığı sonucuna varmıştı. Bankadan yapılan son açıklamada da Hildebrand'ın eşinin döviz ticareti yaparak herhangi bir kuralı çiğnemediği belirtildi. Bankanın yönetim kurulu ise Hildebrand'ın görevden ayrılma kararını 'üzüntüyle karşıladıklarını' kaydetti.(bbctürkçe)