İsyan petrole uzandı: Barış uzakta

İsyan petrole uzandı:    Barış uzakta
İsyan petrole uzandı:    Barış uzakta

ABD kendi vatandaşlarını Cuba dan tahliye ediyor.

Güney Sudan'da Kiir'e isyan eden Machar yanlısı birlikler petrol bölgesini ele geçirdi. Asilerin pazarlık gücü artarken uzlaşı çabaları sonuç vermedi.

Güney Sudan’da 16 Aralık’ta Devlet Başkanı Salva Kiir ile eski yardımcısı Riek Machar’a bağlı askeri birlikler arasında çıkan çatışmalar Sudan sınırındaki petrol bölgelerine sıçrarken arabuluculuk girişimleri hızlandı. Etiyopya, Kenya, Uganda, Cibuti, Somali, Sudan dışişleri bakanlarının yanı sıra Afrika Birliği ve BM temsilcilerinin krize çözüm bulmak için devreye girmesinin ardından ABD ve Nijerya da Cuba’ya heyet gönderdi. Afrika heyetinin görüştüğü Machar ile Sudan Halk Kurtuluşu Hareketi (SPLM) liderlerinden John Garang’ın eşi Rebecca Garang ‘savaşın durdurulması, gözaltına alınanların serbest bırakılması ve ulusal uzlaşı hükümetinin kurulması’ yönündeki öneriye sıcak baksa da ilk temaslardan sonuç alınamadı. 

‘Petrol gelirini istiyor’ 
Ordu sözcüsü Philip Aguer ülke bütçesinin yüzde 95’inin kaynağı olan petrol bölgesi Unity eyaletinin başkenti Bentiu’nun Machar’a bağlı güçlerin eline geçtiğini belirterek “Bentiu artık bizim kontrolümüzde değil” dedi. Unity’deki komutan General James Koang’un Machar birliklerine katılmasıyla denge değişmişti. Machar, Unity’de petrol gelirinin Dünya Bankası ya da hükümete ait olmayan bir bankaya yatırılmaması halinde bölgedeki petrol tesislerinin faaliyetini durdurma tehdidinde bulundu.
Sudan ise güneyden gelen petrolün akıbetinden endişe duyuyor. Başkent Hartum’daki benzin istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluştu. Sudan İçişleri Bakanı Ahmet Bilal Osman “Machar’ın amacı petrolü ele geçirmek. Bu bölgeleri hükümete karşı pazarlık aracı olarak kullanacaklar. Bu bir para ve güç savaşı” dedi.
Machar yanlısı güçlerin eline geçen Congley eyaletinin başkenti Bor’da çatışmalar sürerken Uganda Hava Kuvvetleri bölgedeki isyancı güçlere yönelik saldırı düzenledi. Çatışmaların petrol bölgesine sıçramasıyla Çin ve Pakistanlıların yoğun olduğu yabancı işçilerin tahliyesine başlandı. Kaçan işçilerden biri insanların birbirlerini taş ve bıçaklarla öldürdüklerini anlatırken bir diğeri “Kurbanların ellerini doğruyorlar. Kaçarken 20 kadar evin de ateşe verildiğini gördük” dedi.

Obama: Darbe girişimi olursa yardımı keseriz
Güney Sudan’da önceki gün üç helikopterle düzenlenen tahliye sırasında açılan ateş sonucu 4 Amerikalı askerin yaralanması üzerine ABD Başkanı Barack Obama’dan sert bir uyarı geldi. Danışmanlarıyla krizi görüşen Obama, “Herhangi bir darbe girişimi halinde ABD ve uluslararası toplum tarafından yapılan yardımlar sona erer” tehdidinde bulundu. Dinka kabilesi üyesi Devlet Başkanı Salva Kiir, Nuer kabilesinden Riek Machar’ı darbe teşebbüsüyle suçlamıştı.