İsyancılar Başkan'ın kafasını istiyor

İsyancılar Başkan'ın kafasını istiyor
İsyancılar Başkan'ın kafasını istiyor
Orta Afrika Cumhuriyeti'nde başkente girmekle tehdit eden isyancılar, devlet başkanının istifasını istiyor

LIBREVILLE - Orta Afrika Cumhuriyeti'nde isyancılar başkent Bangui'ye girme tehdidinde bulundu. Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECCAS) ise, isyancılara bulundukları yerin ilerisine geçmemeleri çağrısında bulundu.

İsyancıların sözcüsü Eric Massi, Devlet Başkanı François Bozize'nin başkentte savaşa niyetli olduğunu, durum gerektirirse Bangui'ye gireceklerini belirtti.

Daha önce birçok kez, isyancıların başkenti ele geçirme niyetinde olmadığını söyleyen sözcü, Bozize'nin görevini bırakması konusunun Afrika Birliği ile tartışılmasını istediklerini de söyledi. Afrika Birliği'nin Beninli Başkanı Yayi Boni'nin diyalog için bugün Bangui'ye geldiğini hatırlatan Massi, "Bozize'nin gitmesi konusu Afrika Birliği ile tartışılmalı. Bozize askeri başarısızlığını kabul etmeli ve bundan ders almalı" ifadesini kullandı.

"DAMARA GEÇİLMEMELİ"

Arabuluculuk görevi yapan Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğu (ECCAS), isyancılara, Bangui'ye 75 kilometre uzaklıktaki Damara kentinin ilerisine geçmemeleri çağrısında bulundu. Orta Afrika Cumhuriyeti'ne askeri destekte bulunma kararı alan ECCAS'ın Başkanı Antonio Di Garcia, Orta Afrika'daki ECCAS güçlerinin en üst düzey alarm durumunda olduğunu, Damara kentinin ilerisine geçilmemesi gereken bir "sınır" olarak görüldüğünü vurguladı.

Garcia, devlet radyosundan yaptığı açıklamada, hükümet güçlerinden ve isyancılardan bulundukları yerde kalmalarını ve diyaloğa şans vermelerini istedi.

Yaklaşık 160 kilometre uzaklıkta bulunan isyancıların tehdidi altındaki başkentte yerel saatle 19.00'dan 05.00'a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Devlet Başkanı Bozize tarafından çıkarılan kararnamenin dün akşamdan itibaren geçerli olduğu bildirilmişti.
Bazı kentlerin kontrolünü ele geçiren isyancıların başkente de gireceğine yönelik endişeler büyürken Bozize uluslararası yardım talebinde bulunmuştu.

Bozize ile 2007'de barış anlaşması imzalayan isyancılar, anlaşmada geçen " siyasi tutukluların salıverilmesi ve silah bırakan isyancılara para desteği sağlanması" şartlarına uyulmamasını gerekçe göstererek 10 Aralık'ta ayaklanmıştı.

Farklı silahlı gruplardan oluşan isyancılar, hükümetle yeniden masaya oturmak istiyor ancak bu talebe olumlu karşılık alamıyor.(aa)