İtalya: Libya'da IŞİD'le savaşmaya hazırız

İtalya: Libya'da IŞİD'le savaşmaya hazırız
İtalya: Libya'da IŞİD'le savaşmaya hazırız
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, verdiği bir söyleşide Libya'daki durumun İtalya'yı tehdit ettiğini söyledi ve 'İtalya uluslararası meşruiyeti olan bir bağlamda savaşmaya hazırdır' ifadelerini kullandı.

RADİKAL - İtalya, iç çatışmaların sürdüğü ve terör örgütü IŞİD'in güç kazandığı Libya'da gerekirse savaşmaya hazır olduğunu bildirdi. Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, İtalyan SkyTG24 televizyon kanalına verdiği röportajda, Libya'daki durumun İtalya'yı tehdit ettiğini söyleyerek, "İtalya'dan tekneyle birkaç saatlik mesafede aktif bir terör tehdidinin var olması fikrini kabul edemeyiz" dedi.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Gentiloni, Birleşmiş Milletler'in Libya'daki arabuluculuk faaliyetlerini desteklediklerini vurgulayarak, "Ancak bir orta yol bulmak mümkün olmazsa daha fazlasını yapmak için meseleyi BM ile birlikte ele almak gerekir. İtalya uluslararası meşruiyeti olan bir bağlamda savaşmaya hazırdır" diye konuştu.

Hamaney'den Obama'ya gizli mektup


'TEHDİDİ KÜÇÜMSEYEMEYİZ'

IŞİD'in Roma'yı tehdit ettiği ve Vatikan'daki San Pietro Bazilikası üzerinde IŞİD bayrağının yer aldığı bir fotomontaj çalışmasının yayımlandığı hatırlatılınca ise Bakan Gentiloni, bunların "propaganda için üretilen saçmalıklar" olduğunu söyledi ancak yine de böyle bir tehdidi "küçümseyemeyeceklerini" vurguladı.

Mistura: Esad, Suriye'de çözümün parçası


Muammer Kaddafi yönetiminin 2011'de devrilmesinden bu yana kaos yaşanan Libya, göçmen trajedisi nedeniyle de İtalya'nın dış politika öncelikleri arasında yer alıyor.

'LİBYA'DAKİ SORUNU ÇÖZMELİYİZ'

Son olarak Libya'dan yola çıkan 300'den fazla göçmenin bu hafta içinde denizde hayatını kaybetmesinin ardından İtalya Başbakanı Matteo Renzi, sorunun Libya'daki krizden kaynaklandığını söylemişti. Başbakan Renzi, "Akdeniz'in bir mezarlığa dönüşmesini istemiyorsak Libya'daki sorunu çözmeliyiz" demişti.

İtalya Dışişleri Bakanlığı, Libya'daki vatandaşlarından bu ülkeyi terk etmelerini istedi. Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan duyuruda, "Vatandaşlarımızı Libya'ya gitmemeye, halen orada olanları da geçici olarak ülkeyi terk etmeye çağırıyoruz" denildi.

Pentagon: ABD tankları IŞİD'in eline geçmiş olabilir

IŞİD, Anbar'da ABD üssü yakınlarına saldırı düzenledi

Akdeniz'de 200'den fazla kişi kayıp