İtalya, Suriye'ye karşı askeri bir oluşumda yer almayacak

İtalya, Suriye'ye karşı askeri bir oluşumda yer almayacak
İtalya, Suriye'ye karşı askeri bir oluşumda yer almayacak
İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Suriye'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dışında askeri bir çözüm yoluna karşı olduklarını, operasyonel bir oluşumda yer almayacaklarını söyledi.

ROMA – İtalya Dışişleri Bakanı Emma Bonino, Suriye 'de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) dışında askeri bir çözüm yoluna karşı olduklarını, bunun dışında müdahale edecek bir oluşumun içinde yer almayacaklarını söyledi.

Parlamentonun üst kanadı Cumhuriyet Senatosu'nun Dış İlişkiler Komisyonu'nda parlamenterlere konuşan, kimyasal silahlı saldırının ardından gündeme gelen, BMGK kararı olmadan askeri müdahaleye ilişkin İtalya'nın yaklaşımını açıkladı.

Bakan Bonino, "İtalya, BMGK dışındaki askeri bir oluşumda yer almayacak" diyerek, ülkesinin çatışma yerine siyasi çözümden yana olduğunu vurguladı.

Doğrudan müdahaleyi düşünenlerin sorumluluğu da üzerine alacağını ifade eden Bonino, "Suriye ve bölgede istikrarı başlatmak için tek desteklenebilir çözüm, siyasi müzakeredir" dedi.

İtalya Dışişleri Bakanı Bonino, Suriye rejiminin, BM yetkililerine kimyasal silah saldırısının düzenlendiği yerde inceleme yapmasına izin vermesiyle ilgili de geç kalındığını ancak neler olduğunu aydınlatabilecek bir umut da taşıdığını dile getirdi.

Bonino komisyon toplantısında, NATO'nun perşembe günü Suriye konusunu görüşeceği bilgisini verdi.


AA