İtalya'da 6 büyüklüğünde deprem

İtalya'da 6 büyüklüğünde deprem
İtalya'da 6 büyüklüğünde deprem
İtalya'nın kuzeydoğusundaki Emilia-Romagna Bölgesi'nde meydana gelen Richter ölçeğine göre 6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısı 7'e yükseldi. Yaralıların sayısı ise 50 civarında olduğu açıklandı.

Esma ÇAKIR

ROMA - Amerikan Jeolojik Araştırma Merkezi’nin (USGS) büyüklüğünü 6 olarak açıkladığı ve tüm kuzey İtalya ’da hissedildiği belirtilen depremin merkez üssü Modena kenti Po Ovası olarak açıklandı.

Yerel saatle 04.04’te meydana gelen depremin, yerin 10 kilometre derininde olduğu bildirildi. Ulusal Jeofizik ve Volkanoloji Enstitüsü, 20 saniye süren depremin ardından, Richter ölçeğine göre 4.9, ve 4.1 ile ilerleyen saatlerde de 3.3 ve 2.9 büyüklüklerinde artçı depremler kaydedildiğini bildirdi. Depremin en çok hissedildiği Modena ve Ferrara kentlerinde çoğu ev ve işyeri ile bazı tarihi binaların zarar gördüğü belirtildi.

Ferrara’daki çatısı yıkılan Sant’Agostino adlı bir seramik fabrikasında ise 3 işçinin enkaz altında kalarak yaşamını yitirdiği bildirildi. San Pietro in Casale’de ise 37 yaşındaki Gabi Ehsemann adlı Alman bir kadının öldüğü açıklanırken, buna deprem sırasında yaşadığı korkunun neden olduğu sanılıyor.

Bunun yanı sıra, Sivil Savunma’nın verdiği bilgilere göre, Finale Emilia’da belediye binasındaki saat kulesi yıkıldı ve bazı tarihi eserler büyük zarar gördü. San Felice’de de bir kilise yıkılırken, Mirandola Hastanesi de tedbir olarak boşaltıldı.

Son verilere göre ölü sayısı 5 olarak kaydedilirken, 50’ye yakın yaralının durumlarının ise ağır olmadığı ifade edildi. Ferrara yerel yönetimi, saat 14.00’a kadar tedbir olarak konutlara girişlere izin vermedi. (dha)


  ETİKETLER:

  Deprem

  ,

  İtalya

  ,

  Roma

  ,

  Belediye

  ,

  Kilise

  ,

  İşyeri

  ,

  sivil

  ,

  kuzey