İtalya'da 'Burası Hristiyan bir kasabadır' tabelası

İtalya'da 'Burası Hristiyan bir kasabadır' tabelası
İtalya'da 'Burası Hristiyan bir kasabadır' tabelası
İtalya'da bir kasabanın girişine, 'Burası Batı kültürüne ve derin Hristiyan geleneklerine sahip bir kasabadır. Yerel kültür ve geleneklere saygı göstermeyenlerin buradan gitmeleri rica olunur' yazılı tabela asılması tepki çekti.

RADİKAL - İtalya'nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinde yer alan bir kasabanın girişine, "Burası Batı kültürüne ve derin Hristiyan geleneklerine sahip bir kasabadır. Yerel kültür ve geleneklere saygı göstermeyenlerin buradan gitmeleri rica olunur" yazılı bir tabela asıldı. Yaklaşık 7 bin nüfuslu Pontoglio kasabasının girişine belediye meclisi kararıyla asılan uyarı levhası, doğrudan İslam'ı hedef alan bir ifade içermese de "Müslüman karşıtı" olarak yorumlanıyor.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, göç ve İslam karşıtlığının yaygınlığıyla bilinen Lombardiya bölgesinde, Hıristiyan geleneklere vurgu yapılan bir tabelanın asılması da bunun kanıtı olarak gösteriliyor. Tabelaya hem siyaset dünyasından hem de sosyal medya kullanıcılarından tepki geliyor. Pontoglio yakınlarındaki Brescia kentinin Belediye Başkan Yardımcısı Laura Castelletti, "Ben laik bir ülkede yaşadığımızı sanıyordum. İtalya'da resmi dinin bulunmadığını sanıyordum" diyerek kasaba yönetimini eleştirdi.

'IRKÇILIK VE YABANCI DÜŞMANLIĞI'

Sosyal medyada yapılan yorumlarda da kasaba yönetimi ırkçılık ve yabancı düşmanlığıyla suçlandı. Ancak Pontoglio Belediye Başkanı Alessandro Seghezzi eleştirileri, "Bu, yerel kültür ve geleneklerimize saygı gösterilmesi çağrısıdır. Kadınlar, müzik, sanat, giyim kuşam, gelenekler gibi konularda karşılıklı saygıya dayanan bir kültüre sahibiz. Bizim için, başkalarına saygı göstermek medeniyetin ve özgürlüğün ilk biçimidir" diye yanıt verdi.

Pontoglio Belediye Meclis Üyesi Paolo Bocchi de "Bunun ırkçılıkla alakası yok. Mesele tamamen tarihimiz ve geleneklerimizle ilgili bilgi vermek. Pontoglio'nun tarihinin böyle olmadığını kim iddia edebilir?" dedi.

Pontoglio belediyesi geçen yaz da, özellikle oturma iznine başvuran yabancıların ihtiyaç duyduğu ve ülke genelinde 30-50 euro'ya çıkarılan "konaklama belgesinin" ücretini 425 euro'ya yükseltmesinin ardından "ayrımcılık" yapmakla suçlanmıştı.