İtalya'da göçmen trajedisi yasa polemiği başlattı

İtalya'da göçmen trajedisi yasa polemiği başlattı
İtalya'da göçmen trajedisi yasa polemiği başlattı
İtalya'nın Lampedusa Adası açığında batan tekneden sağ kurtulmayı başaran 100'ü aşkın göçmen hakkında, 'yasadışı göç' suçlamasıyla soruşturma başlatılırken, mevcut yasaların onlara yardım eden balıkçılar hakkında da dava açılmasını gerektirmesi, ülkede polemik başlattı.

ROMA - Libya'nın Misurata Limanı'ndan hareket ettikten sonra, İtalya'nın Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası olan Lampedusa Adası'na 1 kilometre uzaklıkta batan teknede ölenlerin sayısı resmi kayıtlara, 111 kişi olarak geçti. Halen arama çalışmaları süren 200'e yakın göçmenin de, 47 metre derine diklemesine batan 20 metrelik teknenin altında sıkışıp can verdiği tahmin ediliyor. Hava koşulları nedeniyle deniz altındaki arama çalışmaları dünden beri askıya alınırken, bölgede uçak ve helikopterle hava operasyonu başlatıldı.

Zor yaşam koşullarından çıkıp, Avrupa rüyasıyla topraklarını terk eden 500 göçmenin çoğunluğunu, Somali ve Eritreliler oluşturuyor.

ÇAĞRIDAN 1 SAAT SONRA GELDİLER
Öte yandan, göçmenlerin Avrupa kıtasına ulaşma umuduyla ayak bastıkları ilk ülkelerden biri olan İtalya'da, kurtarma ve yardım çalışmaları konusunda polemik başladı.

Olay yerinin yakınında bulunurken, yardım çığlıkları üzerine oraya ilk ulaşan bir balıkçı teknesi sahibi Vito Fiorino, sahil güvenlik ekiplerini şu çarpıcı iddialarla suçladı: "İnsanlar denizde can çekişirken onları kurtaracaklarına, video ve fotoğraf çekiyorlardı. Biz ise, her seferinde 4'er kişiyi tekneye çıkartıyorduk. Bizi sadece onları kurtarmakla ilgilendiriyorduk. Benim teknem dolup taştığı zaman , finans polisi ve sahil güvenlik ekiplerine, onları teknelerine almalarını söyledik. Ancak bunun mümkün olmadığını ve protokole uymak zorunda olduklarını söylediler. Ben sabah saat 06.30-06.40 gibi sahil güvenliğe çağrıda bulunulmasını söyledim. Ancak onlar 07.30'da geldiler olay yerine."

İNSANLARI KURTARAN BİZLERE DAVA AÇACAKLAR
"Benim tekneme 47 kişi çıkardık, ama yetkililer inanılmaz yavaştı" diye sözlerini sürdüren Fiorino, "Daha hızlı davranabilirlerdi. Teknedekileri karaya çıkarttığımızda, finans polisinin gözetleme teknesi sanki gezintiye çıkmış gibi ağır ağır yeni hareket ediyordu limandan. Şimdi bana soruşturma açmak ve insanları kurtardığımız için tekneme el koymak mı istiyorlar? Hadi yapsınlar da görelim o zaman" diye konuştu.

SAHİL GÜVENLİK İDDİALARI YALANLADI
Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan ise iddiaların yalanlanması yönünde bir açıklama gelirken, "Bize çağrı yapıldıktan yaklaşık 20 dakika sonra olay yerine gittik ve su yüzünde görülen 155 kişiyi kurtardık" denildi. Komutanlık, 1 Ocak'tan beri 28 bin göçmenin Lampedusa açıklarından kurtarıldığını açıkladı.

BOSSİ-FİNİ YASASI POLEMİĞİ
2002 yılında çıkarılan ve adını siyasi mimarlarından alan göçmenlere yönelik 'Bossi-Fini Yasası' ise ülkede tartışmaların hedefinde yer aldı.

Silvio Berlusconi iktidarı döneminde çıkarılan ve Avrupa düzeyindeki en kısıtlayıcı yasalardan biri olan Bossi-Fini yasası, Geçici İkamet Merkezleri'nde (CPT) kimlik tespitinin ardından, sınır dışı edilmeden önce kaçak göçmenlere yönelik yasal işlemler başlatılmasını da öngörüyor. Bu düzenlemeye göre; çalışmak için ikamet izni gerekiyor, komşu ülkeler ile ikili anlaşmalar temelinde göçmenler, ülkenin kendi sınırları dışındaki sularda geri çevrilebiliyor.

Yasanın en sert yaptırımı ise, denizde zor durumda olan göçmenlere yardım edenlerin de 'Yasadışı göçe yataklık etmek ve gizlemek' suçlamasıyla karşı karşıya kalması.

TEK SORUŞTURMA ALTINDA OLAN GÖÇMENLER
Adanın bağlı olduğu Agrigento Savcılığı'nın henüz, ne ihmalkarlıkla suçlanan İtalyan kurtarma ekipleri ne yetkililer ne de özel tekne sahiplerine yönelik henüz bir soruşturma açmadığı belirtildi.

Tek soruşturma açılan kişilerin ise, çocuklar hariç ölümden kurtarılan 100'ü aşkın göçmen olduğu bildirildi. Söz konusu göçmenler, 'yasadışı göç' ile suçlanıyor.

Agrigento Başsavcısı Renato Di Natale, yasalar gereği bu soruşturmayı açmak zorunda olduklarını söyledi.

Bu arada, Fransa Başbakanı Jean Marc Ayrault'un, trajedinin ardından Avrupa ülkelerini, göçmenler konusunu görüşmek üzere acil olarak toplanmaya çağırdığı belirtildi.

DHA - Esma ÇAKIR