İtalya'da 'ilkler kabinesi' yemin etti

İtalya'da 'ilkler kabinesi' yemin etti
İtalya'da 'ilkler kabinesi' yemin etti
İtalya'da yeni hükümeti kuran Başbakan Matteo Renzi ve bakanları, Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano huzurunda yemin etti.


Quirinale Sarayı’nda, Napolitano huzurunda ilk olarak ülkenin en genç başbakanı olan Renzi yemin etti. Demokrat Parti lideri Renzi'yi bakanlar izledi.

Renzi, ilk başta kurumsal reformlarla seçim reformlarını ele alacağını açıklarken, ‘gençlere istihdam yaratılması ile ilgili çalışmalara da hemen başlayacaklarını’ vurguladı.

Renzi, 2008'den bu yana hükümet kuran 3. isim oldu. İtalyanlar en son başbakan olarak 2008 yılında Silvio Berlusconi'yi seçmişti. Berlusconi'nin ardından 2011 yılında ekonomik kriz nedeniyle Mario Monti liderliğindeki teknokrat kabine, 2013 yılında da Enrico Letta liderliğinde koalisyon hükümeti kurulmuştu.

İTALYA’DA BİR İLKE İMZA ATTI
İtalya'nın şimdiye kadar göreve gelen en genç başbakanı olan Renzi, kabinesindeki kadın bakan sayısıyla da İtalya’da bir ilke imza attı. Yeni kabinede 16 bakanlıktan 8'ini kadınlar üstlendi. Bunun İtalya için bir ilk olacağı belirtildi.
Genç lider Renzi’nin listesindeki en çok dikkati çeken değişiklik dışişleri, ekonomi ve savunma bakanlıklarında yaşandı.
Renzi hükümetinde görevinde kalması beklenen Enrico Letta hükümetinin Dışişleri Bakanı Emma Bonino'nun yerine Federica Mogherini gelirken, Fabrizio Saccomani'nin bulunduğu Ekonomi Bakanlığı'na ise Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Genel Sekreter Yardımcısı ve Başekonomisti Pier Carlo Padoan getirildi.

KADIN SAVUNMA BAKANI SAYISI 5’E ÇIKTI
Yeni İtalya kabinesiyle Avrupa 'da son dönemde sayısı artan kadın savunma bakanlarına bir yenisi de eklendi. Almanya, Hollanda, İsveç ve Norveç'in ardından İtalya'da da Savunma Bakanlığı görevine Letta hükümetinde aynı bakanlıkta yardımcılık yapan Roberta Pinotti getirildi.
Renzi, bir önceki Letta hükümetinde de kabinede yer alan koalisyon ortağı Yeni Merkez Sağ Partisi'nin lideri ve bir önceki hükümetin İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Maurizio Lupi ile Sağlık Bakanı Beatrice Lorenzin'in yeni kabinede de görevlerinde kalacaklarını açıkladı.

Kabinedeki diğer bakanlar ise şöyle:
Adalet Bakanı: Andrea Orlando
Ekonomik Kalkınma Bakanı: Federica Guidi
Tarım Politikaları Bakanı: Maurizio Martina
Çevre Bakanı: Gianluca Galletti
Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı: Giuliano Poletti
Eğitim-Üniversiteler ve Araştırmalar Bakanı: Stefania Giannini,
Kültür Bakanı: Dario Franceschini
Parlamento ile İlişkiler Bakanı: Maria Elena Boschi
Sadeleştirme Bakanı: Marianna Madia
Bölgesel İşler Bakanı: Maria Carmela Lanzetta.

Letta hükümetinde Yerel Yönetim ve Bölgelerden Sorumlu Bakan olan Graziano Del Rio, yeni hükümette başbakanlık müsteşarı olarak görev yapacak.

‘GENÇLERE MESAJ OLMALI’ Renzi dün öğleden sonra Quirinale'de Cumhurbaşkanı Napolitano'ya kabinesini sunduktan sonra "Benim gibi 40 yaşın altında genç birinin başbakan olması, 'İtalya'da yapacak bir şey yok' diyen 40 yaşın altındaki pek çok genç için mesaj olmalı" demişti.

‘ŞEREFİMLE GELİYORUM’ Renzi'nin cumhurbaşkanlığındaki görüşme sırasında sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan "Geliyorum, geliyorum. Şerefimi ortaya koyarak geliyorum" mesajı atması da dikkat çekmişti.

PAZARTESİ GÜVENOYLAMASI VAR

Renzi, pazartesi günü Senato ve Temsilciler Meclisi’nde hükümet programını okuduktan sonra yeni kabine güvenoylamasına sunulacak.