İtalya'da patlama: 1 öğrenci öldü

İtalya'da patlama: 1 öğrenci öldü
İtalya'da patlama: 1 öğrenci öldü
İtalya'nın Brindisi kentindeki Falcone-Morvillo Enstitüsü'nde bu sabah meydana gelen patlamada, bir kişi öldü.

ROMA - Ülkenin güneydoğusundaki Brindisi kentindeki Galanti caddesinde bulunan Falcone-Morvillo Enstitüsü'nde yerel saatle 07.45 sularında bomba patladı.

SKY TG 24 kanalının haberine göre, patlamada, 1 öğrencinin hayatını kaybettiği, 7 öğrencinin de yaralandığı duyuruldu.

Patlamanın, öğrencilerin okula girmek için enstitü önünde beklediği saatte gerçekleştiği ifade edildi. Patlamanın gerçekleştiği yerin adliye binasına yakın olduğu belirtildi.

YARALI ÖĞRENCİLERDEN BİRİNİN DURUMU AĞIR
İtalya'nın Brindisi kentindeki Falcone-Morvillo Enstitüsü'nde bu sabah meydana gelen patlamada yaralanan öğrencilerden birinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

Ülkenin güneydoğusundaki Brindisi'de, Galanti caddesinde bulunan kız öğrencilerin çoğunlukta olduğu Falcone-Morvillo Enstitüsü'nün nizamiye girişindeki duvar dibine konulan bir bombanın, yerel saatle 07.35 sularında patlamasının ardından, 16 yaşında Melissa Bassi isimli bir kız öğrenci hayatını kaybetti.

Patlama nedeniyle 8 öğrencinin yaralandığı, yaralılardan birinin durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi. Yerel bir gazete ise söz konusu öğrencinin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.

Patlamanın, öğrencilerin okula girmek için enstitü önünde beklediği bir zamanda gerçekleşmesinin, büyük bir paniğe neden olduğu ifade edildi. Bombalı saldırının ardından kentteki diğer okulların hızla boşaltıldığı, velilerin de çocuklarını okullardan almaya gittikleri bildirildi. İtalya'da okullar, Cumartesi günleri yarım gün eğitim ve öğretime devam ediyor.

Enstitünün dekanı Angelo Rampino, ANSA haber ajansına yaptığı açıklamada, "Bu saldırı, kızların tam da okula girdiği bir zamanda, öldürmek için yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Olayın hemen ardından Eğitim Bakanı Francesco Profumo'nun, tüm programını iptal ederek, olay bölgesine doğru yola çıktığı kaydedildi. İçişleri Bakanı Annamaria Cancellieri'nin de Brindisi Valisi ile iletişim halinde olduğu ve Pazartesi günü bu kente gideceği açıklandı. Cumhurbaşkanının da olayla ilgili gelişmeleri dikkatle takip ettiği bildirildi.

Öte yandan bombalı saldırının gerçekleştiği okulun isminin, 23 Mayıs 1992'de Palermo-Trapani karayolundaki bir bombalı saldırıda öldürülen karı-koca yargıç Francesco Morvillo ve Giovanni Falcone'ye adanmış olması ve olayın, iki yargıcın 20. ölüm yıldönümüne yakın bir zamanda gerçekleşmesi, bir mafya saldırısı olduğu şüphelerini gündeme getirdi. Sicilyalı yargıçlar Morvillo ve Falcone, mafyaya karşı verdikleri mücadelelerle biliniyor. (aa)