İtalya'da Senato Başkan Yardımcısı'na tepki

İtalya'da Senato Başkan Yardımcısı'na tepki
İtalya'da Senato Başkan Yardımcısı'na tepki
İtalya Senato Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri'nin, Temmuz'da Suriye'de terör örgütü El Nusra tarafından kaçırılan yardım görevlileri hakkında attığı tweet büyük tepki çekti.

RADİKAL - İtalya Senato Başkan Yardımcısı Maurizio Gasparri, Suriye'de yaklaşık 5 ay boyunca El Nusra Cephesi tarafından rehin tutulduktan sonra geçen perşembe günü serbest bırakılan iki İtalyan yardım görevlisi hakkındaki sözleriyle tartışma yarattı. Gasparri, Twitter'a yazdığı mesajda "Vanessa ve Greta, savaşçılarla kendi rızalarıyla seks mi yaptılar? Ve bedelini biz ödedik!" deyince tepki topladı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Gasparri, 21 yaşındaki Vanessa Marzullo ile 20 yaşındaki Greta Ramelli hakkındaki iddiasını, internetteki bir blog sitesinin bu yöndeki haberine dayandırdı. Senato Başkan Yardımcısı'nın güvenilir olmayan bir kaynağa dayanarak iki genç kadın yardım görevlisi hakkında böyle bir yorumda bulunması tepki çekti. Twitter'da açılan "Gasparri Twitter'dan defol" başlığı, İtalya'da en çok kullanılan etiketlerden biri halinde geldi. Çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da "Twitter'dan değil Senato'dan gitsin" yorumu yaptı. Bazı kullanıcılar ise Gasparri'ye destek verdi.

El Nusra'nın elindeki İtalyan yardım görevlileri serbest


'SADECE SORU SORDUM'

Eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin partisi Haydi İtalya'nın (Forza Italia) Senato Grup Başkanı da olan Gasparri ise kendisini savunarak, "Bu haberi bir sitede okudum ve sadece doğru olup olmadığını sormak istedim" dedi. La Repubblica gazetesinin sorularını yanıtlayan Gasparri, "Sizin kurumsal bir göreviniz var, acaba Twitter böyle bir soruyu, bu şekilde sormak için doğru yer miydi?" sorusuna, "(Twitter) şeffaflık yeri. Neden soru sormamam gerektiğini anlamıyorum. Ne sakıncası var? Herhangi bir ithamda bulunmadım sadece soru sordum" diye cevap verdi. Gasparri, kendisine sansür uygulandığını da öne sürdü.

El Nusra, kaçırdığı İtalyan kadınların görüntüsünü yayınladı


Senato Başkan Yardımcısı Gasparri'nin kaynak gösterdiği "Piovegovernoladro" (hırsız hükümet yağıyor) isimli site söz konusu haberinde, iki yardım görevlisinin savcılara verdikleri ifadede kendilerini kaçıranlarla "zorlama olmadan seks yaptıklarını" söylediklerini yazdı. Ancak sitenin bu iddiasını yardım görevlilerinin, "Bizi kaçıranlar bize şiddet uygulamadı" sözlerine dayandırdığı belirtiliyor.

Türkiye İtalyan rehinelerin kurtarılmasına yardım etti mi?