İtalya'da siyaset mola verdi!

İtalya'da siyaset mola verdi!
İtalya'da siyaset mola verdi!
İkinci tur istişarelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Napolitano çözüm molası verdi

ROMA - İtalya'da geçen ay yapılan seçimlerin ardından halen hükümet kurulamazken, dün akşam saatlerinde ikinci tur istişarelerini tamamlayan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun, siyasi belirsizliğin üzerine derinlemesine düşünmek için zaman aldığı belirtildi.

İtalya'da, 24-25 Şubat'ta genel seçimler yapılmasına karşın, parlamentonun üst kanadında hiçbir siyasi hareketin çoğunluğu sağlayamaması ve en çok oy alan partilerin de birbirleriyle koalisyon fikrine sıcak bakmaması nedeniyle bir hükümet kurulamıyor.
Napolitano, geçen hafta hükümeti kurma görevi verdiği, seçimlerden birinci çıkan merkez sol blok lideri Pierluigi Bersani'nin önceki gün yaptığı istişarelerden bir sonucun çıkmadığını deklare etmesinden sonra dün ikinci tur siyasi istişarelerde bulundu.

Napolitano, Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale'de, gün boyu sırasıyla Silvio Berlusconi liderliğindeki merkez sağ blok, 5 Yıldız Hareketi, Mario Monti'nin merkez hareketi ve Pierluigi Bersani liderliğindeki merkez sol blok ile görüştü.

Görüşmelerin ardından 88 yaşındaki Napolitano'nun, ülkede siyasi belirsizliğe neden olan hükümet kurulamamasını derinlemesine düşünmek üzere zaman aldığı ifade edildi.

Giorgio Napolitano'nun, ülkede seçim yasası ve ekonomi alanında reformları hayata geçirebilecek teknokratlardan oluşan bir kabine önerisi getirebileceği dile getirilirken, merkez sol geçici hükümete karşı çıkıyor.

Berlusconi liderliğindeki merkez sağı ise başında Bersani'nin de olabileceği geniş katılımlı bir hükümete destek verebileceklerini kaydetti.

Seçimlerde beklenenin üzerinde oy alan 5 Yıldız Hareketi ise ne merkez sola ne de merkez sağa hükümet için güven oyu vereceğini belirtirken, hükümet kurma görevinin kendilerine verilmesini istiyor. (aa)