İtalya'daki Türkler yeni yıla örgütlü giriyor

İtalya'daki Türkler yeni yıla örgütlü giriyor
İtalya'daki Türkler yeni yıla örgütlü giriyor
İtalya'nın kuzeyinde Emilia Romagna ve Lombardia bölgelerinde yaşayan Türkler'in bir bölümü, Türk İslam Vakfı (T.I.V) Kültür Derneği çatısı altında bir araya geldi. Dernek, Türkler'i aynı çatı altında toplayarak, etkili bir güç oluşturmayı hedefliyor

BOLOGNA - Yaklaşık 100 kişilik grup, derneğin ilk toplantısı için Bologna’da bir araya geldi. Kurucu Başkan Nail Tonuç, Kurucu Üyeler Adem Ara, Faruk Kiremitçi, Ahmet Töngelci ve Alaattin Ekinci yönetimindeki toplantıda, bölgede yaşayan Türkler’in sorunları ele alındı. Toplantıya katılan dernek üyelerinin isteği üzerine, çocukların Türkçe dili ve din eğitimi alabilmeleri için dernek tarafından bir kurs açılması karara bağlandı.

DEPREM VESİLE OLDU

Amaçlarının Kuzey İtalya’da yaşayan Türkleri bir araya getirerek etkili güç halinde hareket etmek olduğunu anlatan Kurucu Başkan Nail Tonuç, şöyle konuştu:
"Uzun süredir böyle bir niyet içindeydik. Bir süre önce bölgede görülen deprem, durumu hızlandırdı. Özellikle yetkililerin bizi dinleyip, sorunlarımıza eğilmesi için bir grubu temsil etmemiz gerektiğini anladık. Önceden sadece cenazelerimizi Türkiye ’ye göndermek için aramızda küçük bir fon oluşturmuştuk. Ancak, bizim karşılaştığımız sıkıntıları çocuklarımızın da yaşamaması için daha etkili bir güç olmamız gerektiğini anladık ve bu oluşuma imza attık. Cenaze fonu olarak yola çıktık. Dernek olarak yolumuza devam edeceğiz. Hem kültürümüzü korumak hem de tanıtmak istiyoruz. Henüz çok yeniyiz ama kararlıyız."

GÜÇBİRLİĞİ ÖNEMLİ

Toplantıya ayrıca Milano’da faaliyet gösteren Türk İslam Birliği Genel Sekreteri Selami Bilgin de katıldı. Bilgin, Türkler’in sorunlarına çözüm oluşturmak amacıyla ortak hareket edilmesinin önemine değinerek, "Önemli olan güç birliği oluşturup, başta entegrasyon sorunu olmak üzere her türlü sıkıntıyı en az zarar ve en kısa sürede aşabilmek" dedi.

DİL VE UYUM SORUNU VAR

Dernek üyeleri, en önemli sıkıntılarının dil ve entegrasyon olduğu noktasında birleşti. Son 5 yılda İtalya’da oturan 3 çocuk annesi 31 yaşındaki Belkıs Töngelci, "En büyük sıkıntım dil. Belediyenin düzenlediği dil kurslarına gidiyorum ama hala derdimi anlatmakta sıkıntı yaşıyorum. Yine de çocuklarımdan yana şanslıyım. İtalyanca’yı hemen öğrendiler" dedi. Töngelci’nin 10 yaşındaki kızı Semanur da, okulda sorun yaşamadığını ve derslerinin iyi olduğunu dile getirerek, "Burada yaşamaktan mutluyum" dedi. Bunun yanında dil sorununu paylaştığını dile getiren 33 yaşındaki Sevda Ara Uyur ise, şöyle konuştu:

"10 yıldır İtalya’dayız. Hem ben hem de çocuklarım ciddi uyum sorunu yaşıyoruz. Çocuklarım dışlanmışlık hissi yaşıyor. Bu da beni üzüyor. Dilim yeterli olmadığı için uyum sağlamalarına katkıda bulunamıyorum. Derneğin bu konuda bize destek olacağını umut ediyorum."

Çoğunluğu inşaat firması sahipleri ve çalışanlarından oluşan dernek, halihazırda İtalya’da yaşayan yaklaşık 500 Türk’ü çatısı altına almış durumda.(dha/ Eda Berkbayrak)