İtalya'dan Türkiye'ye övgü

İtalya'dan Türkiye'ye övgü
İtalya'dan Türkiye'ye övgü
İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, İncirlik askeri üssünün ABD'ye açılmasını 'Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş bir hareket' sözleriyle övdü.

RADİKAL - İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni, Türkiye ’nin IŞİD'e karşı düzenlediği operasyonları önemli bulduğunu söylerken, İncirlik üssünü ABD’ye açmasını ise, “Taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş önemde büyük bir hareket” diye nitelendirdi.

Ülkenin ana akım gazetelerinden Corriere della Sera’ya verdiği röportajla, İran ile varılan nükleer anlaşmayı ve Ortadoğu ’daki gelişmeleri değerlendiren Bakan Paolo Gentiloni, Türkiye hakkında da açıklamalarda bulundu. “Türkiye’nin IŞİD’e karşı başlattığı saldırının önemli olduğuna inanıyorum” diyen Gentiloni, şu ifadeleri kullandı:

“Aylardır Ankara ’nın, IŞİD karşıtı koalisyona katılımı ve Kürt meselesine bağlı olan iç dinamikleri arasında bir çatışma riski vardı. Şimdi Türk makamları, sadece IŞİD’in saldırılarına karşılık vermekle kalmadı, aynı zamanda Halifeliğe (IŞİD) karşı bir askeri operasyon için İncirlik üssünü ABD’nin kullanımına da sundu. Bu, taktik ve siyasi anlamda eşi görülmemiş önemde büyük bir hareketti.”

Adıyaman terörle anılmak istemiyor

'TÜRKİYE IŞİD’E SAVAŞ İLAN ETTİ'

Bu arada, yine Corriere della Sera gazetesinin, Türkiye-Suriye sınırındaki gelişmelere ilişkin birinci sayfadan gördüğü başka bir haberinde, “Türkiye ABD ile birlikte IŞİD’e savaş ilan etti. Erdoğan, IŞİD’i bombalamak için jetleri gönderdi” başlıklarını kullanması dikkat çekti.

La Repubblica gazesi başta olmak üzere ülkedeki diğer yayınlar da, Türkiye’nin İncirlik üssünü ABD’ye açmasını ve Türk jetlerinin IŞİD’e karşı operasyonlarını, “Ankara’nın dönüşümü” yorumlarıyla gördü. (Esma Çakır/DHA)

Önder: AKP iktidarda kalma savaşı başlattı

Cihatçı John IŞİD'den kaçtı mı?

HDP'den açıklama: Erken seçime kadar..