İtalyan gazetesinden 'suikastı tanıdık biri yaptı' iddiası

İtalyan gazetesinden 'suikastı tanıdık biri yaptı' iddiası
İtalyan gazetesinden 'suikastı tanıdık biri yaptı' iddiası
İtalyan La Repubblica gazetesi, Paris'te suikasta uğrayan Sakine Cansız ve 2 KNK üyesinin öldürüldüğü kata şifreli bir kapıdan girilebildiğini ve kadınların katil ya da katillere kapıyı açmış olması gerektiğini iddia etti.

Aralarında PKK kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 PKK’lı kadının öldürülmesine ilişkin İtalyan gazetesi La Repubblica önemli bir iddiada bulundu.

Gazetenin haberine göre, suikastın gerçekleştiği binanın birinci katına ancak şifreli bir sistemle girilebiliyordu.

Ülkenin ana akım gazetelerinden La Repubblica, şimdiye kadar elde edilen bilgiler ışığında Paris polisinin, olayın bir örgüt içi hesaplaşma olduğunun güçlü bir ihtimal olduğu yönünde bilgi aktardığını vurguladı.

3’lü suikastın, Türkiye ’nin İmralı’yla başlattığı barış görüşmelerinin akabinde gerçekleştiğine dikkat çeken gazete , başlarından vurulan Sakine Cansız ile Leyla Söylemez’in, öğleden sonra Fidan Doğan’la buluşmak üzere suikastın gerçekleştiği binanın birinci katına gittiklerini aktararak, “Yani, sadece girilen bir şifreyle ve dahili telefon sistemiyle erişilebilen kata” diye not düştü.

Gazete bu nedenle, öldürülen kadınların, suikastçılarına kapıyı açmış olma ihtimalinin güçlendiğine dikkat çekti. Haberde ayrıca, binanın girişinde, Gare du Nord’da bulunan Kürdistan Enformasyon Bürosu’na ait herhangi bir tabela da bulunmadığı da ifade edildi.

DHA - Esma ÇAKIR