İyi haber: Kayıp gazeteciler sağ Kötü haber: Rejimin elindeler

İyi haber: Kayıp gazeteciler sağ
Kötü haber: Rejimin elindeler
İyi haber: Kayıp gazeteciler sağ
Kötü haber: Rejimin elindeler

Evli ve 3 çocuk babası Özköse, Mavi Marmara saldırısında gemideydi. Kameraman Hamit Coşkun (sağda) belgesel çekmek için Suriye ye gitmişti.

Hatay'dan İdlib'e geçtikten sonra kaybolan iki Türk gazetecinin Suriye güvenlik güçlerinin elinde olduğu belirtildi. Ancak haber resmen teyit edilmedi.

DIŞ HABERLER
Suriye’ye 5 Mart’ta giden ve 10 Mart’tan itibaren kendilerinden haber alınamayan 2 Türk gazetecinin bulunması için Dışişleri Bakanlığı devreye girerken kayıpların Suriye güvenlik güçlerinin elinde olduğu belirtildi. Gerçek Hayat dergisinin Ortadoğu temsilcisi ve Milat gazetesi yazarı Adem Özköse ile kameraman Hamit Coşkun’un akıbetleri ile ilgili çelişkili bilgiler gelirken Türkiye’nin Şam Büyükelçiliği’nden bir yetkili Radikal’e gazetecilerin Suriye güvenlik güçlerinin elinde olduğuna dair bilgi aldıklarını ama bunu resmen teyit ettiremediklerini kaydetti. Özköse ve Coşkun’un hangi güvenlik biriminde olduğu da netlik kazanmadı. Bir başka iddiaya göre Hatay’dan Suriye’ye geçen Özkese ve Coşkun, İdlib’in Binniş kasabasında çekim yaptıktan sonra dinlenmek için El Fuva köyüne uğradı. Şiilerin yaşadığı köyde gazeteciler, muhaliflerin elindeki kişilerle takas etmek amacıyla rehin alındı. Gazeteciler daha sonra Muhaberat’a teslim edildi. Başka kaynaklar ise El Fuva’nın tarafsız bir köy olduğunu belirtip gazetecilerin kaybolmuş ya da silahlı kişilerin eline düşmüş olabileceğini kaydetti. 

Dışişleri devrede
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise gazetecilerin bulunması için girişimde bulunduklarını söyledi. Kendilerine haber ulaşır ulaşmaz yoğun bir çaba içine girdiklerini belirten Davutoğlu “Gerek Suriye yönetimi, gerek ilgili bütün taraflarca girişimlerde bulunduk, bulunmaya da devam ediyoruz” dedi. Karadağ Başbakanı Igor Luksiç ile görüştükten sonra basın toplatısında konuşan Başbakan Tayyip Erdoğan da iki muhabir için takipte olduklarını belirterek “Uluslararası camiayı bu noktada uyarıyoruz. Başta İran olmak üzere bu noktada hassas olmalarını istiyoruz” dedi.