İzlanda Avrupa Birliği'ne katılmaktan vazgeçti

İzlanda Avrupa Birliği'ne katılmaktan vazgeçti
İzlanda Avrupa Birliği'ne katılmaktan vazgeçti
İzlanda, Avrupa Birliği katılım başvurusunu geri çektiklerini açıkladı.

RADİKAL - İzlanda Dışişleri Bakanı Gunnar Bragi Sveinsson yaptığı kısa bir basın açıklaması ile Avrupa Birliğinin dönem Başkanlığı'nı yürüten Letonya'ya Avrupa Birliği katılım başvurusunu geri çektiklerini bildirdiğini açıkladı.

İlk defa bir Avrupa ülkesi,  AB ile sürdürülen adaylık görüşmelerini başlattıktan 7 yıl sonra tamamlamadan adaylıktan vazgeçmiş oldu.

AB karşıtı vaatler ile iki yıl önce iktidara gelen İzlanda hükümeti, seçim vaatlerini yerine getirmiş oldu.

İzlanda Dışişleri Bakanı'nın internet sitesine 'İzlanda'nın çıkarları Avrupa Birliği'ne girmeden daha iyi korunuyor' yazması dikkat çekti.


  http://www.radikal.com.tr/131236013123601

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Zaten bir kaç ay önce müzakereleri askıya aldıklarını duyurmuşlardı. Şimdi hepten ipleri kopardılar. İngiltere'nin soğuk tavrı malum. AB'ni küçümsüyor ve kendini Avrupa'dan çok, Anglo-Atlantik dünyasına ait görüyor. Türkiye ise adı konmamış bir "askıya alma" süreci yaşıyor ve bundan hoşnut. Böyle, az-buçuk hacmi, varyasyonu, seçeneği olan ülkeler, AB'ni pek sallamıyor. Kıtanın beri tarafında ise, kimlik krizi ve yoksulluk çeken Doğu Avrupa ülkeleri AB'ni neredeyse tanrılaştırıyor. Bütün gelecek hesaplarını AB üyeliği üzerine yapmışlar ve küçük dünyalarında başka bir ikbal alternatifi göremiyorlar. Avrupa, homojen bir coğrafya değil. İzlanda ile Yunanistan arasında dağlar kadar kültür ve kimlik-aidiyet farklılığı var. Finlandiya ile Bulgaristan arasında da öyle. AB bizim için "Batı" olabilir ama onlar için "Doğu". Olaya biraz da "içeriden" bakalım.