Japon muhabir öldü, biri Türk üç muhabir kaçırıldı

Japon muhabir öldü, biri Türk üç muhabir kaçırıldı
Japon muhabir öldü, biri Türk üç muhabir kaçırıldı
Halep'te bir Japon gazeteci yaşamını yitirdi. Araçtaki biri Türk üç gazeteci ise kaçırıldı. Arkadaşlarından haber almak için bölgeye giden Türk gazeteciler ise bombardımanın ortasında kaldı.

Japon Dışişleri Bakanı, Suriye 'nin Halep şehrinde bir çatışmanın ortasında kalan Japon gazeteci Mika Yamamoto'nun hayatını kaybettiğini, biri Türk üç gazetecinin de kaybolduğunu açıkladı. AFP'nin El Hurra'ya dayandırdığı habere göre, araba için yolculuk eden dört gazeteciye Özgür Suriye Ordusu mensupları olduğu sanılan kişilerce ateş açıldı.

45 yaşındaki kadın gazeteci Mika Yamamoto ile aynı araşta bulunan ikisi Arap biri Türk üç gazeteci de kayboldu. Kaybolan gazetecilerden Türk olanın isminin Cüneyt Ünal olduğu bildirildi. Mika Yamamoto, Suriye'de rejime karşı başlayan isyan sonrasında hayatını kaybeden dördüncü gazeteci. Japon Press de 1967 doğumlu Yamamoto'nun Afganistan ve Irak savaşlarını izlemiş deneyimli bir gazeteci olduğunu bildirdi.

 

TÜRK GAZETECİLER ÖLÜMDEN DÖNDÜ
Halep'te yaşananları görüntülemek üzere kentte bulunan Türk gazeteciler ölümden döndü. Kameraman Cüneyt Ünal'ın durumu hakkında bilgi almak üzere Özgür Suriye Ordusu yetkililerinin bulunduğu karargaha gitmek isteyen gazeteciler, binaya yaklaşırken başlayan hava saldırısı üzerine güçlükle bölgeden uzaklaştı.

Dünden beri kendisinden haber alınamayan Cüneyt Ünal hakkında bilgi almak için AA, TRT ve Zaman Gazetesi ekiplerinin bulunduğu minibüs, Tevhid Tugayı yetkilileriyle görüşmek üzere Şeyh Hıdır Mahallesi'nden Haydariye Mahallesi'ne doğru yola çıktı.

Özgür Suriye Ordusu askerlerinin de eşlik ettiği gazetecilerin Ünal'ın en son görüldüğü tugay karargahına yaklaştığı sırada Esed rejimine bağlı uçak tarafından bombardıman başladı.

Uçağın karargaha yönelik saldırıları üzerine gazetecilere refakat eden Özgür Suriye Ordusu askerleri, gazetecilerin bölgeyi terk etmesi gerektiğini söylediler. Gazetecileri taşıyan minibüs, ateş altında kalmadan bölgeden güçlükle çıkabildi.

AA Kameramanı ve savaş eğitimi alan Tolga Çıplak, minibüs şoförünün gecikmesi nedeniyle bölgeye geç gittiklerini belirtti. Çıplak, “Şoför, eğer zamanında gelseydi kesinlikle saldırı sırasında bölgede olurduk. Büyük bir tehlike atlattık” dedi.

Özgür Suriye Ordusu muhalif komutanları, kendisiyle dün itibarıyla irtibat sağlanamayan gazeteci Cüneyt Ünal'ı Tevhit Tugayı'nda çekim yaparken gördüğünü söylemiş, bunun üzerine de AA ekibinden Muhabir Sarp Özer, Foto Muhabiri Cem Özdel, Kameraman Tolga Çıplak, meslektaşlarından haber almak için söz konusu tugaya gitmek için yola çıkmıştı.
( Ajanslar)