Japonya Başbakanı gerginliği bitirmek istiyor

Japonya Başbakanı gerginliği bitirmek istiyor
Japonya Başbakanı gerginliği bitirmek istiyor
Japonya Başbakanı Shinzo Abe, adalar krizinin ardından Çin ile aralarında oluşan gerginliği sona erdirmek için Çinli lider Xi Jinping ile görüşmek istediğini söyledi

TOKYO - Japonya'daki bir televizyon programına katılan Abe, üst düzey görüşmelerin zor zamanlarda daha önemli olduğunu, Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Yardımcısı Xi Jinping ile ada krizini görüşmek istediğini bildirdi.

‘UZLAŞMAYA AÇIK DEĞİLİZ’

Abe, adaların kime ait olduğu konusunda uzlaşmaya açık olmadıklarını, yine de bu bölgesel anlaşmazlığın ardından iki ülke arasındaki ekonomik bağların zedelenmesini önlemek için müzakereye ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Tokyo yönetiminin, Japonların Senkaku, Çinlilerin Daioyu diye adlandırdıkları ve kendilerine ait olduğunu iddia ettikleri adaları, Eylül ayında mülkiyet sahibi Japonlardan satın alma kararı, Çin'de Japonlara ait çok sayıda fabrika ve işyerini zarara uğratan gösterilere neden olmuştu.

Çin, bu olaylardan sonra ada yakınlarına düzenli olarak gemi yollarken, iki tarafın hava araçlarının bölgede birbirlerini taciz etmesi çatışma riskini artırıyor.


  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Çin

  ,

  Gemi

  ,

  Hava

  ,

  İddia

  ,

  eylül

  ,

  ülke

  ,

  Fabrika

  ,

  komünist