Japonya nükleer faciayı önlemek için zamana karşı yarışıyor

Japonya nükleer faciayı önlemek için zamana karşı yarışıyor
Japonya nükleer faciayı önlemek için zamana karşı yarışıyor
Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkanı Yukiya Amano, Japonya'nın Fukuşima Daiçi nükleer santralindeki reaktörlerin soğutulması konusunda zamana karşı yarıştığını söyledi.

Deprem ve tsunami felaketiyle sarsılan ülkeyi ziyaret eden Amano, Japonya Başbakanı Naoto Kan tarafından bilgilendirilmesinin ardından yaptığı açıklamada, nükleer santraldeki durumun ciddiyetine ilişkin endişesini dile getirdiğini de belirtti. Fukuşima'nın deprem ve tsunamide hasar görmesinin üzerinden bir hafta geçmesine karşın yetkililer hala nükleer santralin soğutma sistemininin yeniden çalışması için bir güç kaynağı bağlamaya çalışıyor. 

ÖLÜ SAYISI 6 BİN 405'E YÜKSELDİ
Öte yandan deprem ve ardından oluşan tsunamide, 16 bin 600'den fazla kişinin ya hayatını kaybettiği ya kayıp olduğu açıklandı. Polisin bugün açıkladığı son resmi bilançoya göre, yüzyılın en büyük felaketlerinden birini yaşayan Japonya'da 6 bin 405 kişi yaşamını yitirirken, 2 bin 409 kişi de yaralandı. Felaket sırasında, 10 bin 259 kişi de kayboldu. Daha önce önceki bilançoda, 5 bin 178 kişinin yaşamını yitirdiğini, 8 bin 606 kişinin kayıp olduğunu ve 2 bin 285 kişinin de yaralandığı belirtilmişti. Japon yetkililer, ölü sayısının artabileceğini ifade ediyor. (AA)