Japonya'da idam mahkumlarının sayısı rekor kırdı

Japonya'da idam mahkumlarının sayısı rekor kırdı
Japonya'da idam mahkumlarının sayısı rekor kırdı
Japonya Adalet Bakanlığı, idam mahkumlarının sayısının 133'e ulaşarak 1949'dan bu yana en yüksek düzeye çıktığını bildirdi

PEKİN - Japonya , 2011 yılında idam cezası infaz etmezken, bu yıl 7 hükümlüyü idam etti. Bu yıl toplam 9 idam cezası hükmü ise, kesinleşti. İdam cezaları onanan mahkumlar arasında Hikari kentinde 23 yaşındaki bir kadın ile 11 yaşındaki kızını öldürmekten hüküm giyen 31 yaşındaki Takayuki Otsuki’nin yanı sıra, Sakaide kentinde baldızı ile iki torununu öldürmekten suçlu bulunan 66 yaşındaki Masanori Kawasaki de yer alıyor. Tokyo yönetimi, 19 yıl aradan sonra ilk kez geçen yıl idam cezası infaz etmemişti. 

OGAWA'DAN İNFAZLARA YEŞİL IŞIK

Japonya Adalet Bakanlığı , kesinleşmiş idam hükümlerine ilişkin olarak 2010 yılında çalışma paneli topladı. Dönemin Adalet Bakanı Keiko Chiba’nın kurduğu panel, idam hükümlerinin infaz edilip edilmemesinin tartışıldığı 10 çalışma toplantısında somut neticeye varamamıştı. Keika’nın halefi Toshio Ogawa ise, göreve gelir gelmez idam cezalarının infazına yeşil ışık yaktı.

Başbakan Shinzo Abe’nin kurduğu yeni kabinede Adalet Bakanlığı görevini üstlenen Sadakazu Tanigaki’nin ise infazlara ihtiyatla yaklaştığı biliniyor. Tanigaki, daha evvel yapığı bir açıklamada, sistemin dikkatlice gözden geçirileceği ve asıl amacına uygun olarak nihai kararın verileceğini söylemişti.(dha/Sadi Kaymaz)