Japonya'da mafya uyarısı

Japonya'da mafya uyarısı
Japonya'da mafya uyarısı
Japon yetkililer, Japonya'daki çete dünyasının ayrılıklarla yüz yüze olduğunu belirterek, şiddetin artabileceği uyarısında bulundu.

RADİKAL – Japonya ’da yakuza olarak bilinen organize suç gruplarına bağlı en büyük topluluklardan biri olan ‘Yamaguchi-gumi’ üyeleri arasında çıkan anlaşmazlık üzerine yetkililerden uyarı geldi. Yetkililer, grubun bölünmeyle karşı karşıya olduğunu ve bu sebeple çete dünyasında şiddetin artabileceğini açıkladı.

Russia Today’in haberine göre, ayrılığa gerekçe olarak, çete üyelerinin, 2005’te ülkenin en güçlü ‘suç lordu’ ilan edilen 73 yaşındaki lideri Shinobu Tsukasa’ya bağlılık farkları gösteriliyor. Kenichi Shinoda olarak da tanınan Tsukasa, çete içinde bazı grupları kayırmakla ve teşkilatın faaliyet alanını artırmak istemekle suçlanıyor. Çetenin 30 grubundan 12’sinin ayrılmak istemesi, polisleri alarm durumuna geçirdi.

EN VARLIKLI SUÇ ÖRGÜTÜ OLDU

100 yıllık bir tarihi olan yakuza mafyasının 2014 yılı sonunda yaklaşık 10 bin 300 üyesi olduğu düşünülüyor. Forbes dergisine göre 2014 yılında değeri 80 milyar dolara ulaşan teşkilat, dünyanın en varlıklı suç örgütü haline geldi.


  ETİKETLER:

  Japonya

  ,

  Forbes

  ,

  İlan

  ,

  suç

  ,

  çete

  ,

  Karşı