Japonya'da tarihi felaket: Önce deprem sonra tsunami

Japonya'da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremden sonra, Sendai plajında 200-300 ceset bulunduğu açıklandı. Ölü sayısının artacağı belirtiliyor.

 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player YükleJaponya'da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem ve depremin yol açtığı dev dalgalarda can kaybı sayısının en az 400 olduğu, 349 kişinin de kaybolduğu açıklandı.  Polis, yalnızca ülkenin kuzey ve doğusunda 88 kişinin öldüğünü açıkladı. Polis, Miyagi bölgesindeki Sendai plajında da 200 ila 300 ceset bulunduğunu, ülke genelinde 349 kişinin kaybolduğunu belirtti.
NHK devlet televizyonu, ölü sayısının çok daha fazla olabileceğini duyurdu. Depremin merkez üssünün Honşu adasının Sendai bölgesinin 130 kilometre doğusu, başkent Tokyo'nun ise 380 kilometre kuzeydoğusu olduğu bildirilmişti.

Tokyo Büyükelçiliği Basın Müşaviri Sinan Körün şunları söyledi: 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

"BİNDEN FAZLA ÖLÜ YA DA KAYIP VAR"

Japonya’da Kyodo ajansından sonra Jiji ajansı da, ölü ve kayıp sayısının binden fazla olduğunu duyurdu.

Jiji’de polis kaynaklarına dayandırılan haberde, "Japonya’nın kuzeydoğusunu vuran şiddetli deprem ve tsunami binden fazla kişinin ölümüne ve kaybolmasına yol açtı" denildi.

Kyodo ajansı da, daha erken saatlerde yayımlanan bir haberde, "Ölü sayısı muhtemelen binden fazla" ifadesini kullanmıştı.

‘NÜKLEER REAKTÖRDEKİ BASINÇ YÜKSELİYOR’
Japonya’yı sarsan depremde soğutma sisteminde hasar meydana gelen Fukuşima nükleer santralinin 1 nolu reaktöründeki basıncın yükseldiği bildirildi.

Jiji Haber Ajansının Tokyo Elektrik Enerjisi Şirketi TEPCO’ya dayanarak verdiği haberde, şirketin basıncı düşürmeye yönelik önlemler almaya hazırlandığı da belirtildi.

TEPCO yetkilileri ise habere ilişkin bir açıklama yapmadı.

Japonya’yı vuran 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından, hükümet Fukuşima’daki nükleer santralin soğutma sisteminde arıza oluştuğunu ilan etmiş ve binlerce kişinin bölgeden tahliye edilmesi emri verilmişti.

Dünya Nükleer Birliği, nükleer santraldeki durumun kontrol altında olduğunun anlaşıldığını belirtirken, ABD de santrale soğutma malzemeleri gönderdiğini açıklamıştı.

 

6,6 BÜYÜKLÜĞÜNDE YENİ DEPREM
Japonya’da 6,6 büyüklüğünde yeni bir deprem meydana geldi.

Meteoroloji ajansının bildirdiğine göre, 6,6 büyüklüğündeki bu deprem, sabah saatlerinde meydana gelen deprem ve tsunaminin yıktığı Pasifik kıyısına aksi yönde, ülkenin kuzeybatısındaki Niigata’da kaydedildi.

 

'İNSANLARDA KORKU VAR' 
“Daha önce Japonya’da 5 yıl görev yapmıştım, şimdi 1 yıldır buradayım. Burada depremler olağan. İlk kez büyükelçilik olarak kendimizi binadan attık. Herhangi bir can kaybına dair bilgi yok. Tsunamide 6 metrelik dalgalar bekleniyor. Büyükelçilik binasında hasar yok, çevremizdeki binalarımızda da hasar yok. Depremin ardından birkaç artçı sarsıntı oldu. Şu anda büyükelçilik binasındayız. İnsanlarda korku var. Cep telefonları kullanılamıyor, sabit telefonlar çalışıyor.” 

BARAJ YIKILDI, BAZI EVLER SULARA KAPILDI
Japonya’da meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki depremden sonra bir barajın yıkıldığı bildirildi.

Kyodo haber ajansı, ülkenin kuzeydoğusunda bulunun, depremin merkez üssüne yakın Fukuşima bölgesinde bir barajın yıkıldığını duyurdu.

Haberde, barajın yıkılması sonucu bazı evlerin sulara kapıldığı belirtildi.

NÜKLEER TESİS KONTROL ALTINDA
Dünya Nükleer Birliği, Japonya’daki depremin ardından soğutma sisteminde hasar meydana gelen Fukuşima nükleer santralindeki durumun kontrol altında olduğunu bildirdi.

Dünya Nükleer Birliğinde görev yapan bir analist, yaklaşık bir saat sonra yedek bir güç sisteminin devreye girdiğini ve soğutma sistemine yeniden su pompalanmaya başlandığını anladıklarını söyledi.

Japonya’yı vuran 8,9 büyüklüğündeki depremin ardından, hükümet Fukuşima’daki nükleer santralin soğutma sisteminde arıza oluştuğunu ilan etmiş ve binlerce kişinin bölgeden tahliye edilmesi emri verilmişti.

İKİNCİ BİR TREN DAHA KAYIP
Japonya’da deprem ve ardından meydana gelen tsunaminin ardından ikinci bir trenin daha kayıp olduğu bildirildi.

Japon Jiji ajansındaki haberde, ikinci trenin kuzeydoğudaki Iwate
bölgesinde kaybolduğu ifade edildi.

Haberde, kayıp trenin yük treni mi yoksa yolcu treni mi olduğu ise belirtilmedi.


KANDİLLİ: KARADA OLSA ÇOK BÜYÜK CAN KAYBI OLURDU
Depremi değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Nurcan Meral Özel, “Deprem karada olsaydı çok büyük can ve mal kayıplarına yol açabilirdi” dedi. Japonya açıklarında meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremi AA muhabirine değerlendiren Doç. Dr. Özel, “Sığ odaklı depremlerde tsunami riski yüksek olur. 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından en büyüğü 7.1 olmak üzere 5.8 ve 5.9 büyüklüğünde 10 tane artçı deprem daha oldu. Halen devam ediyor. En son artçı Tokyo'dan uzaklaştı Okyanus'a doğru gitmeye başladı” diye konuştu. 

Özel, Japonya'daki depremin o bölge için normal ama büyüklüğünün fazla olduğunu belirterek, “Çok büyük enerji boşalması oldu. Karada olsaydı çok büyük can ve mal kayıplarına yol açabilirdi” dedi. Japonya'da meydana gelen depremin Türkiye'yi etkilemeyeceğini ifade eden Özel, “Türkiye ile Japonya aynı deprem kuşağında değil. Deprem bizden 9 bin kilometre uzakta. Türkiye'yi etkilemez” diye konuştu.

BÜYÜK OKYANUS BÖLGESİNE TSUNAMİ ALARMI  
ABD'nin Hawaii eyaletinde bulunan Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Japonya açıklarında meydana gelen 8.9 büyüklüğündeki depremin ardından verdiği tsunami alarmının sahasını, Büyük Okyanus bölgesinin büyük bir kısmını içine alacak şekilde genişletti. Merkez tarafından TSİ 09.30'da yayımlanan açıklamada, daha önce Japonya, Rusya, Marcus Adası ve Kuzey Marianas için geçerli olduğu duyurulan tsunami alarmı bölgesinin, Filipinler, Papua Yeni Gine, ABD'nin Hawaii eyaleti, Avustralya, Yeni Zelanda ve Güney Amerika'nın Büyük Okyanus kıyısını içine alacak şekilde genişletildiği bildirildi. 

100 KİŞİNİN BULUNDUĞU GEMİ TSUNAMİDE SÜRÜKLENDİ 
Japonya'yı vuran 8,9 büyüklüğündeki depremin yol açtığı tsunaminin, 100 kişiyi taşıyan bir gemiyi sürüklediği bildirildi. Kyodo ajansının haberinde, geminin, ülkenin kuzeydoğusunu vuran tsunamide sürüklendiği belirtildi. Japonya'daki depremde ölü sayısı 32'ye yükselmişti.

RUSYA, KURİL ADALARINDAN 11 BİN KİŞİYİ TAHLİYE ETTİ
Rus yetkililerin, bu sabah 8,9 büyüklüğünde bir depremle sarsılan Japonya'ya yakın olan Kuril adalarından 11 bin kişiyi tahliye ettiği bildirildi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığından yapılan açıklamada, tsunaminin Pasifik'teki bazı sahil kasabalarını ve köyleri vurma olasılığının bulunduğu belirtilerek, bu yüzden söz konusu bölgelerden 11 kişinin tahliye edildiği kaydedildi.
Açıklamada, Pasifik'teki Malo-Kurilks köyüne ulaşan tsunami dalgasının 50 santimetre yüksekliğinde olduğu aktarıldı. 

Rusya, İkinci Dünya Savaşı'nın son döneminde ABD'nin attığı atom bombası ile savaşı kaybeden Japonya'ya ait Kuril adalarını işgal etmişti. Söz konusu adaların iadesi konusu, iki ülke arasındaki ilişkilerin dönem dönem gerilmesine neden oluyor. 

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle
BM: 30 ARAMA VE KURTARMA EKİBİ HAZIR DURUMDA BEKLETİLİYOR
Japonya'nın doğu sahili açıklarında meydana gelen depremin ardından BM tarafından yapılan açıklamada, 30 arama ve kurtarma ekibinin Japonya'ya gönderilmek üzere hazır durumda bekletildiği belirtildi. BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi'nden (OCHA) Elisabeth Byrs, İsviçre'nin Cenevre kentinde basına yaptığı açıklamada, “Bunun gibi olağanüstü durumlar için hazır durumdayız. 30 uluslararası arama ve kurtarma ekibi alarm durumunda, gelişmeleri izliyoruz ve gerekli olduğunda destek vermeye hazırız” dedi.
Olağanüstü durumlarda felaketzedeleri bulmak ve tedavi etmek amacıyla görev yapan BM afet değerlendirme ve koordinasyon ekipleri sağlık birimi ve özel eğitimli köpeklerden oluşuyor.

'ÇOK BÜYÜK BİR DEPREM'
 
İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Oğuz Gündoğdu çok büyük bir deprem olduğunu söyledi ve ekledi: ''Yeryüzüne yakın bir deprem. O yüzden etkili olmuş gibi görünüyor. Japonya için bile büyük bir deprem. Daha önce yaşanan bir depremle bir bağlantısı var mı, bunu zamanm içerisinde öğreniriz. Önceki depremle büyüklük açısından büyük bir fark var. Tsunamide dalgaların büyüklüğü değil hızı ve şiddeti önemli.'' Depremde ölü ya da yaralı olup olmadığına ilişkin henüz bir bilgi bulunmuyor. 


YÜZYILIN EN ŞİDDETLİ DEPREMLERİ 
Yüzyılın başından beri meydana gelen şiddetli depremler, büyüklüklerine göre şöyle:

1960: ŞİLİ - Şili'de 9,5 büyüklüğündeki depremde 5 bin 700 kişi hayatını kaybetti. Depremin ardından oluşan tsunami, Pasifik kıyısındaki ülkeleri de tehdit etti ve Hawaii'de 61, Japonya'da 130 kişinin ölümüne yol açtı.

1964: ALASKA - Prens William Boğazı yakınlarındaki 9,2 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami yüzden fazla kişinin ölümüne yol açtı.

2004: ASYA - Endonezya'ya bağlı Sumatra adası açıklarında 9,1 büyüklüğündeki deprem ve ardından gelen tsunami 10 kadar komşu ülkeyi etkiledi, 270 bin kadar insan öldü ya da kayboldu.

1952: SSCB- Kamçatka Yarımadasında 9 büyüklüğünde meydana gelen deprem ve sonrasındaki tsunami Şili ve Peru'yu da etkiledi. Deprem 2 bin 300 kişinin ölümüne yol açtı.

1906: EKVADOR - Kolombiya ve Ekvador kıyıları açıklarında 8,8 büyüklüğündeki depremin ardından oluşan tsunami bin kadar kişinin ölümüne yol açtı.

1965: ALASKA - 8,7 büyüklüğündeki depremin neden olduğu tsunami Aleoutiennes Adalarını etkiledi.

2005: ENDONEZYA - Sumatra açıklarındaki Nias adası yakınlarında 8,6 büyüklüğündeki depremde 900 kişi öldü, 6 bin kişi yaralandı.

1957: ALASKA - Andreanof Adalarını vuran 8,6 büyüklüğündeki deprem önemli bir tsunami faciasına yol açtı. (Ajanslar)