Jetgiller gerçek mi oluyor?

Jetgiller gerçek mi oluyor?
Jetgiller gerçek mi oluyor?
Rusya semalarında 10 sene sonra uçan 'Otokopter' arabalar olabileceği açıklandı. Buluş, Jetgiller adlı çizgi filmi hatırlattı.

RADİKAL -  Rusya 'da Pskov Devlet Üniversitesi PGU uçan araba yapmak için proje hazırlıyor. Proje diğer uçak arabaların projesinden çok daha farklı olacak.

İzvestiya gazetesinde yer alan habere göre, uçan arabanın kanatları diğer kanatlardan farklı olacak, arabanın kasasının dışına taşmayacak şekilde 4 adet pervaneden oluşacak. Henüz örneğini oluşturamadıkları ancak bu arabanın kötü yollar ve Rusya'nın geniş topraklara sahip olmasıyla ilgili sorunları çözeceği belirtildi.

3 KİLOMETREDE UÇABİLECEK

Araba iki kişilik olarak tasarlandı. 4 metre uzunluğu ve 2 metre genişliğindeki uçak arabanın ağırlığı yaklaşık bir ton olacak. 5 vitesli 2 litre hacimli benzin motor ve uçmak için yatay yerleştirilmiş vida-çarklar kullanılacak. Ön sağ ve sol tarafta iki küçük pervane ve arka tarafta ters yönde dönen iki büyük eş eksenli pervaneler yer alacak. Elektrik motoru elektriği içten yanmalı motoru harekete geçiren jeneratörden alacak, ağdan şarj yapılmayacak. Motorların durması halinde yüksek kapasiteli bataryalar acil iniş yapmaya yardımcı olacak. Maksimum uçuş yüksekliği 3 kilometre, çalışma yüksekliği 2 kilometre olacak. Ortalama 200 kilometre hıza sahip uçak arabanın hızı 500 kilometreye kadar çıkabilecek.

Uçuş uzmanları "Otokopter" aracın gelişmiş motorlar ortaya çıktığında yani 10 sene sonra ancak gökyüzünde uçabileceğini tahmin ediyorlar. 

JETGİLLER NEDİR? 

Orijinal adı The Jetsons olan Jetgiller, Hanna-Barbera yapım şirketi tarafından üretilen prime-time’da yayınlanan bir çizgi dizidir. İlk olarak 1962’den 1963 yılına kadar pazar günleri ABC Kanalı’nda yayınlanmıştır. Jetgiller, robotların, uzaylıların, hologramların ve enteresan buluşların olduğu bir gelecek zaman ütopyasında yaşamaktadır. (Siyamend Kaçmaz/DHA)