John Kerry: Rusya, ordular arası görüşme teklif etti

John Kerry: Rusya, ordular arası görüşme teklif etti
John Kerry: Rusya, ordular arası görüşme teklif etti
ABD ile Rusya arasında Suriye konusundaki gerilim tırmanırken, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rusya'nın 'ordular arasında görüşme' istediğini açıkladı.

RADİKAL - John Kerry, Güney Afrika Dışişleri Bakanı Maite Nkoana-Mashabane ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavron'dan gelen ordular arası görüşme teklifini Beyaz Saray ve Savunma Bakanlığı ile görüştüğünü belirtti ancak, Rusya'nın teklifinin içeriğine ilişkin net bir açıklama yapmadı. Kerry, “Amerikan ve Rusya uçaklarının Suriye 'de karşı karşıya gelmemesi konusunda…Ruslar ordular arası görüşme teklif etti" dedi. Obama yönetiminin Rusya’nın teklifinin içeriğini tam olarak anlamaya çalıştığını, yanlış hesaplamaları önlemek için teklifi tam olarak göz ardı edilmediğini belirten Kerry, “Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı ilerisi için en iyi yolu belirlemek amacıyla bir sonraki adımları görüşüyorlar" dedi.

ABD , Rusya'nın Suriye'de askeri varlığını artırmasından duyduğu rahatsızlığı daha önce dile getirmiş, Rusya'nın Suriye'de terör örgütü IŞİD'e karşı birlikte savaşma yönündeki teklifi Amerika Birleşik Devletleri 'nde karşılık bulmamıştı. (DHA)