Johnson: Putin ve Esad'la birlikte çalışmalıyız

Johnson: Putin ve Esad'la birlikte çalışmalıyız
Johnson: Putin ve Esad'la birlikte çalışmalıyız
Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, IŞİD'i yok edebilmek için Rusya ve Suriye yönetimleriyle işbirliği yapılması gerektiğini ifade etti.

RADİKAL - Londra Belediye Başkanı Boris Johnson, Daily Telegraph gazetesinde yayınlanan yazısında, IŞİD'i yok edebilmek için Soğuk Savaş zihniyetini bir kenara bırakmaları gerektiğini belirtiyor. İngiltere parlamentosunun geçen hafta ülkenin, Suriye'de IŞİD hedeflerini vuran koalisyona katılma kararı almasının ardından sokakta insanların kendisine neden buna destek verdiğini sorduğunu belirten Johnson, yazısına bu kararı savunarak başlıyor:

"Ben savaş için oy kullanmadım, savaşın son bulması için koy kullandım. Suriye'de süregiden bir savaş var, 10 binlerce kişi öldürüldü. IŞİD'li sapıkların terörist savaşını sonsuza kadar sürdürmesine istemiyorum".

Oylamada koalisyona katılma kararının alınmasının ardından milletvekillerinin sevinç gösterisinde bulunmadığını çünkü IŞİD'in sadece havadan atılan bombalarla yenilemeyeceğini bildiklerini belirten Johnson, "Kuracağımız koalisyonlarla ilgili daha yaratıcı olmalıyız" diyor.

Kuzey Irak hava sahası sivil uçuşlara kapatıldı

Bu durumun kendilerini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile işbirliği yapmaya zorunlu kıldığını belirten Johnson "Putin acımasız ve manipülatif bir zorba. Ama bu ahlaken onunla çalışmanın imkansız olduğu anlamına mı geliyor?" diye soruyor.

ABD öncülüğündeki koalisyon Suriye ordusunu vurdu

Johnson'ın yazısı şöyle devam ediyor:

"Başarmak istediğimiz sonuca odaklanmalıyız. Amacımız IŞİD'i yok etmek. Bunu muharebe alanında bulunan kara kuvvetleri olmadan yapamayız. Batı asker göndermeyeceğine göre elimizde tek şans var: Esad ve ordusu. (...) Bunu Putin'e güvendiğim ya da Esad'ı sonsuza kadar Suriye'nin başında görmek istediğim için söylemiyorum. Ama herşeyi bir anda yapamayız."

Johnson bu nedenle Soğuk Savaş zihniyetinin artık bir kenara bırakılması gerektiğini, IŞİD'den kurtulma amacının yanında diğer tüm amaçların ikincil olduğunu belirtiyor. (BBC Türkçe) 

Iraklı Şii din adamı: Irak'ı ancak yeni bir Atatürk kurtarır