'Joker işi' katliam

'Joker işi' katliam
'Joker işi' katliam

Batman serisinin son filmini izlemek için gittikleri sinemada korku dolu anlar yaşayan görgü tanıkları olayın şokunu uzun süre atlatamadı.

ABD'de bir genç son Batman filminin ilk gösteriminde Joker karakterinden esinlenme kanlı bir eyleme imza atarak 12 kişiyi öldürüp 50 kişiyi yaraladı.

DENVER / REUTERS-AP-BBC
ABD ’nin Colarado eyaletinin başkenti Denver’de dün Batman sersinin son filmi ‘Kara Şövalye Yükseliyor’un ilk gösteriminde, bir önceki film ‘Kara Şövalye’deki Joker karakterinin nedensizce gerçekleştirdiği eylemleri andıran bir katliam yaşandı. James Holmes isimli 24 yaşındaki genç Aurora bölgesindeki bir alışveriş merkezinde filmin gösterildiği sinema salonunu basarak aralarında 3 aylık bir bebeğin de olduğu 12 kişiyi öldürdü, 50 kişiyi yaraladı. Ajansların Denver KOA radyosuna dayandırdığı haberlere göre gaz maskesi takmış Holmes, gece yarısı 00.30’da girdiği salona ateş açıp gaz bombası attı. Görgü tanığı Paul Otermat filme kız arkadaşıyla birlikte gittiğini belirterek “Saldırgan yangın kapısından girdi. Bunu film gösteriminin bir parçası olarak düşündüm. Ama o üzerimize gaz bombası attıktan sonra ateş etmeye başladı. Biz koltukların arasında eğilerek dışarı kaçmaya çalıştık” dedi. 

Obama haberle uyandı
Sinemanın hemen arkasındaki bir otoparkta yakalanan çelik yelekli saldırganın direnmeden teslim olduğu polise evinde bomba olduğunu söylediği aktarıldı. Polis ayrıca sinema salonunda patlayıcı düzeneği bulduklarını bildirdi.
Olay sırasında Florida’da olan ABD Başkanı Barack Obama “Eşim Michelle ve ben Colorado’daki korkunç saldırı karşısında şoke olduk ve derin üzüntü duyduk” dedi. Televizyon kanalları Obama’nın yatağından kaldırılarak saldırıyla ilgili bilgilendirildiğini aktardı. Obama’nın seçimlerdeki Cumhuriyetçi rakibi Mitt Romney ise olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu belirtti.

 

ANALİZ/ŞENAY AYDEMİR

Christopher Nolan’ın bambaşka bir hava kattığı ‘ Batman ’ hikâyesinin ikinci filmi ‘Kara Şövalye’ dünya çapında büyük bir sükse yapmıştı. Özellikle de filmin çekimlerinden hemen sonra hayatını kaybeden Heath Ledger’ın, ölümünün ardından Oscar kazandığı performansıyla akıllarda kalan ‘Joker’ karakteri. İlk film ‘ Batman Başlıyor’un sonunda yeni tehdit olarak ilan edilen Joker’in özelliği eylemlerinin bir amacı olmamasıydı. Filmin bir çok fanı tarafından Batman ’dan daha çok önemsenen ve bir kült haline getirilen karakter, Batman evreninin başkenti olan Gotham’da bütün suç dünyasının kendisine bağlıyor, hastanelere havaya uçuruyor, vapurlara bombalar yerleştiriyordu. Bunları yaparken de kimseden hiçbir şey talep etmiyordu. İstediği tek şey kaos’tu. Dünkü saldırının ardından akıllara gelen ilk soru “Acaba Joker’i fazla kafaya takmış birisi mi yaptı?” oldu. Çok geçmeden bu sorular sosyal medyada da karşılığını buldu. Bu yorum fazla zorlama gelebilir ama Amerika ’dan bahsediyoruz sonuçta. Saldırgan ateş açtığında sinemada bulunanlardan bazıları bunu film efekti sanmış. ‘Nedensiz’ bir şiddet eyleminin, ‘nedensiz’ şiddet uygulayan bir karakteri kült haline gelmiş bir filmin gösteriminde olması akıllara bu soruları getiriyor.

 Katliamın nedeni filmin kendisi mi?

Kaya Özkaracalar: Sanatın insanları olumsuz etkileyeceğini düşünmüyorum. Bu olay muhtemelen akli dengesi yerinde olmayan suça meyilli bir insan tarafından gerçekleştirilmiştir. Batman filmi kurgusal bir hikaye anlatıyor. Milyonlarca insan bunu izliyor ama milyonlarca insan Joker gibi davranmıyor. Burada filmin bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum.


Tayfun Atay: Eskiden şehir efsaneleri vardı, şimdi ise internet efsaneleri var. Eskiden gerçek yaşam kurguları etkilerken şimdi kurgunun gerçek yaşamı ve kitleleri etkilediğini görüyoruz. Zanlının Joker’den etkilenip etkilenmediği yapılan sorguyla ortaya çıkacaktır, ancak 12 insanın öldüğü bir saldırıda insanların “Acaba kurgu mu insanları etkiledi” diye düşünmesinin sebebi, kurgunun kitle kültüründeki iktidarını gösteriyor.

ORHAN TEKELİOĞLU: Ben bu olaylarda kişinin kurgudan etkilendiği için saldırı gerçekleşti tezine katılmıyorum. Bu konu medya çalışmalarında çok sık tartışılan bir konudur. Tartışmalar izleyicinin pasif mi yoksa aktif mi olduğu sorusuna varır. Bir kişi izlediği, gördüğü şeylerden hiç elemeden geçirmeden etkileniyorsa, bu o kişinin normal olmadığını gösterir. Çocukların kurgudan etkilenme olayı büyüklere göre çok fazla, ancak bu saldırı bir yetişkin düzenledi.