Juncker: Bu sabah 4'e kadar Türk yetkililerle eylem planı görüşüldü

Juncker: Bu sabah 4'e kadar Türk yetkililerle eylem planı görüşüldü
Juncker: Bu sabah 4'e kadar Türk yetkililerle eylem planı görüşüldü
Sığınmacı gündemiyle toplanacak olan AB Liderler Zirvesi öncesi Türkiye'nin ikna edilmesi amacıyla Ankara'da bulunan AB Komisyonu heyetinin sabah saatlerine kadar Türk yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirdiği açıklandı.

RADİKAL - Sığınmacı gündemiyle toplanacak olan Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi öncesi Türkiye 'nin ikna edilmesi amacıyla Ankara 'da bulunan AB Komisyonu heyetinin sabah saatlerine kadar Türk yetkililer ile görüşmeler gerçekleştirdiği belirtildi. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Zirvede ele alınacak konulara değinen Juncker, sığınmacı krizine dair Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini, AB Komisyonu'nun birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans'ın başkanlığındaki bir heyetin şu anda Ankara'da bulunduğunu hatırlattı.

Financial Times: Avrupa Birliği Erdoğan'ı siyasi hediyelere boğacak

BİR BAŞARI VAR AMA SONUCA ULAŞILMADI

Juncker, "Bu sabah saat 04.00'e kadar Türk yetkilerle ortak eylem planını görüştüler. Bir başarı şansı söz konusu ancak henüz bu konuda bir sonuca ulaşıldığında dair bir şey söyleyemem. Fakat görüşmeler doğru yönde ilerliyor" dedi.

Timmermans, Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından sorumlu üyesi Johannes Hahn ile Göç, İçişleri ve Vatandaşlıktan sorumlu üyesi Dimitris Avramopoulos'tan oluşan heyet, dün Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, bugün de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Heyet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edildi.

Merkel: Mülteci krizini Türkiye olmadan çözemeyiz

EYLEM PLANI TASLAĞI

AB heyeti, sığınmacı krizinin çözümünde yardım etmesi için Türkiye'yi ikna etmeye çalışıyor. Ankara ile görüşülmekte olan taslak plan, sığınmacılar için kullanılacak mali yardım, Türk sahillerinde devriye için Ankara'dan onay talebi, insan kaçakçılarıyla mücadele, geri dönüş operasyonlarının güçlendirilmesi gibi maddeleri içeriyor.

Mülteci kız resmi ırkçılık tartışması başlattı

TÜRKİYE'NİN ÇEKİNCELERİ

Türk tarafı, AB'nin sığınmacı krizinin çözümüne dönük adım atmasını memnuniyetle karşılarken, eylem planındaki bazı unsurların belirsiz olması nedeniyle çekinceler taşıyor. AB, Türkiye'ye giriş yapmış olan tüm sığınmacıların kayıt altına alınmasını, Türkiye üzerinden kaçak yollarla Avrupa'ya geçmiş ve yakalanmış olanların Ankara tarafından geri kabul edilmesini istiyor. AB, savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınmış olan bazı sığınmacıları ise başvurularını değerlendirdikten sonra Avrupa ülkelerine kabul edeceklerini belirtirken, eylem planı taslağında bu konuda net bir sayı ifade etmiyor.

MALİ YARDIM HAK EDİLDİ

Taslak planda, Türkiye'nin sığınmacılara sağladığı hizmetlere destek için 2015-2016 yıllarında 1 milyar avroya kadar mali yardım vaat ediliyor. Brüksel, Türkiye'nin AB müzakereleri kapsamında reform ve uyum çalışmalarına ayrılan bazı fonları da bu kapsamda kullanmayı düşünüyor. Türk diplomatik kaynaklar ise, bunların zaten hak edilmiş ve tam üyelik çalışmaları için planlanmış yardımlar olduğunu, sığınmacılar için ayrı bir kaynak aktarılması gerektiğini savunuyor.

Merkel hakkında suç duyurusu

VİZESİ SEYAHAT KONUSU

AB eylem planında, sığınmacı krizi konusunda atılacak adımlarla, Türk vatandaşları için Avrupa'ya vizesiz seyahat etme imkânı konusunda bağlantı kuruluyor. Türkiye'nin kaçak göçmenlere karşı sınırlarını daha sıkı kontrol etmesini, Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine giden kaçak göçmenleri geri kabul etmesini isteyen AB, bunun vizesiz seyahat için gerekli şartların tamamlanmasına yardımcı olacağını kaydediyor. Türkiye ise zaten AB ile vizesiz seyahat konusunda uzun süredir görüşmeler yapıldığını belirterek, iki konu arasında bağlantı kurulmasına karşı çıkıyor. (AA)

Merkel Ankara'ya geliyor