Kabil'de Türk askeri aracına intihar saldırısı: 1 şehit

Kabil'de Türk askeri aracına intihar saldırısı: 1 şehit
Kabil'de Türk askeri aracına intihar saldırısı: 1 şehit
Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, Türk Silahlı Kuvvetlerine mensup bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi.

KABİL - Afganistan'ın başkenti Kabil'de bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıda, Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) mensup bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı bildirildi. Saldırıyı Taliban üslendi. 

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada, Kabil'de, Afganistan Türk Görev Kuvvet Komutanlığından, NATO'nun Afganistan'daki Kıdemli Sivil Temsilcisi Büyükelçi İsmail Aramaz'a tahsisli koruma timinin aracına, Türkiye saati ile 05.45 sularında, bomba yüklü bir araçla saldırıda bulunulduğu belirtildi. Açıklamada, saldırıda, TSK mensubu bir personelin şehit olduğu, bir personelin de yaralandığı kaydedildi.

Afganistan İçişleri Bakan Yardımcısı Eyüp Salanyi de intihar saldırısının Türk vatandaşlarının kullandığı aracı hedef aldığını söyledi.

CNN Türk televizyonu, Türkiye dışişleri bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye dayanarak, hayatını kaybeden kişinin zırhlı araç içindeki güvenlik görevlisi olduğunu duyurdu. Büyükelçinin ise iyi olduğunu aktardı.

Associated Press (AP) haber ajansına göre Afganistan İçişleri bakan yardımcısı Muhammed Eyüp Salangi "Hedef Türkiye büyükelçiliği aracı idi. Bir kişi yaralandı ve muhtemelen (elçilik aracının) sürücüsü hayatını kaybetti" dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Afganistan'daki mevcudiyetimiz devam edecek

' ABD 'Yİ HEDEF ALMIŞTIK'

Taliban ise medyaya gönderdiği kısa bir mesajla saldırıyı üstlenerek, hedefin, "yabancıların araç konvoyu" olduğunu söyledi. Olaydan bir süre sonra ise AA muhabiri Taliban örgütünün sözcüsü Zabihullah Mücahit'e ulaştı. Mücahit, saldırıyı üstlendi ama "Kabil'deki Türk Büyükelçiliği sokağından geçen ABD aracının hedef alındığını" öne sürdü.

Saldırı Türk büyükelçilik binasının dışında, kapının yan tarafında meydana gelmişti. Kabil'deki Türkiye büyükelçiliği, İran ve Almanya büyükelçilikleri ile aynı bölgede bulunuyor.

AP haber ajansına ait görüntülerde üzerinde Türkiye'ye ait diplomatik plaka olan iki siyah zırhlı araç saldırının olduğu yerde görülüyor ve yaralı bir kişinin bir araçtan çıkarıldığı görülüyor.

(DHA - AA - BBC - AP)