Kabul edemeyiz!

Kabul edemeyiz!
Kabul edemeyiz!
Birleşmiş Milletler'in üst düzey yetkilileri, Suriye'deki durumun sabırlarını zorladığını ifade ediyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Dönem Başkanı ABD 'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, BM-Arap Birliği'nin Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın, Suriye'deki durumun “kabul edilemez olduğunu” söylediğini bildirdi.

Cenevre'de bulunan Kofi Annan, BMGK'ya video konferans aracılığıyla brifing verdi. Brifingin ardından gazetecilere açıklama yapan BMGK Dönem Başkanı Rice, Annan'ın, BM gözlemci misyonunun görev yaptığı bölgelerden ayrıldıkları an saldırıların başladığına yönelik gelen haberlerden endişeli olduğunu ve eğer bu doğruysa, saldırıların kabul edilemez olduğunu söylediğini bildirdi.

Rice, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un barışı koruma operasyonlarından sorumlu yardımcısı Herve Ladsous'un da kendilerine bilgi verdiğini belirterek Suriye'de şu an 11 askeri gözlemcinin bulunduğunu, bunlardan ikisinin Humus'ta, ikisinin de Hama'da görev yaptıklarını bildirdi.

Gözlemci sayısı 1 ayda 100 kişi artacak
Ladsous'un Suriye'ye hafta sonunda baş askeri gözlemcinin varacağını, Suriye'deki BM Gözlemci Misyonu’nun (UNSMIS) operasyonel hale geleceğini ve öncü gözlemci misyonunun görevini tamamlamış olacağını anlatan Rice, “BM yetkililerinin tahminine göre Suriye'de 30 Nisan'da 30 gözlemci, bir ay içinde de 100 gözlemci bulunacak” dedi.

Rice, verilen bilgiye göre, Suriye yönetiminin, uyruğundan dolayı en az bir gözlemcinin ülkede gözlemci olarak çalışmasını reddettiğini ve UNSMIS'de görev yapacak personelin “Suriye'nin Dostları Grubu”na üye devletlerin vatandaşları olmalarını istemediğini beyan ettiğini, ancak BM'nin bunu kabul etmediğini de belirtti.

“Madem Suriye'deki durum kabul edilemez, BMGK nasıl gözlemci misyon gönderecek?” sorusu üzerine Rice, “Bu konuda arazideki şartlara göre karar verecek olan Genel Sekreter Ban'dır. BMGK, Genel Sekreter ve Özel Temsilci Annan'ın tavsiyesi temelinde davranacaktır” dedi.

Rice, şöyle devam etti: “Suriye'de BM gözlemcilerinin bulunması, kendileri şiddeti durduramasalar bile, oradaki varlıklarıyla hem doğru bilgi aktarımına hem de şiddetin azalmasına neden olacaklar. Bu da gerçekten hem Humus'ta hem Hama'da oldu, ancak BM personeli bu yerlerden ayrıldıklarında şiddet yine başlıyor. Bu durumla Humus ve Hama'da gözlemci bırakılarak başedilmeye çalışılacak. Tabii şu anda yeterli sayıda gözlemci yok. O yüzden BMGK bir an önce tam misyonunun Suriye'ye giderek görevine başlamasını istiyor.”

“ABD'nin sabrı tükendi”
Rice, konuya ilişkin ABD'nin bakış açısının sorulması üzerine ise şunları kaydetti: “Daha önce de dediğim gibi ABD'nin bu konudaki sabrı tükendi. 12 Nisan'daki sözde ateşkese rağmen şiddetin devam ediyor olması bizim görüşümüze göre hem kabul edilemez hem de kınanması gerekir. Şiddeti durdurma yönündeki ana sorumluluk Suriye hükümetinde, daha sonra iki taraf da bu ateşkesi koruyacak, BM gözlemcilerinin serbestçe hareket etmelerine ve engellemelerle karşılaşmadan görevlerini yapmalarına izin verecekler. Bunlar olmazsa ABD olarak BMGK'ın daha başka tutum alması için çalışmaya hazır olduğumuzu ifade ettik. Dışişleri Bakanımız Hillary Clinton da Paris'de açıklamalarda bulundu, bunda gizli saklı bir durum yok. Ama öncelikle BM gözlemci misyonunun orada bulunmasının yararlı bir etkisinin olup olmayacağını test etmek gerekiyor.”

BMGK geçen Cumartesi günü aldığı 2043 sayılı kararında, Suriye'de 300 kişilik gözlemci misyonu (UNSMIS) kurulmasını öngören karar tasarısını oybirliğiyle kabul etmişti. (aa)